- - - KESÄNUPPUJEN VKO 37 - - -
Kommentit (55)
Jaaha ja se linkkikin puuttuu tosta aloituksesta vaikka sen kyllä siihen laitoin...
[http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WA...|http://www.vauva.fi/…]
kurja olo! poika kipee kans..saa nähdä tarttuuko vauvaan.
alcatraz: söpön kuulosta teidän vauvan touhu! meillä lutkutetaan ja katsellaan nyrkkiä ja kiljahdellaan ja jokellellaan, mutten kyllä ole kuullut ääneen nauramista vieläkään!
kanelisokeri: kela ei kuulemma enää nykyään korvaa takautuvasti maitoja, sit vasta kun b lausunto on kelalla sisässä, voi alkaa säästeleen kuitteja. Pahus sentään, koska viime torstaista ollaan laitettu jo 50€ tytön maitoihin, MUTTA, ero on kyllä niin suuri tytössä, että maksan mukisematta. Olen kyllä kuullut, et unen laatu paranee kun oireilu loppuu ja meillä on nyt parina yönä menty yhdellä syötöllä ja jopa 8h putkeen unta, tietty kun sen tänne kirjotan, ens yö tulee olemaan tuskaa (niinhän se aina tahtoo mennä...). puklua tulee vielä, mutta kakka on taas keltasta ja rohinat on pois.
kaunis aurinkoinen aamu, harmi kun on näin nuutunut olo...
kix ja neiti 11viikkoa4pv
Kix: ärsyttää kun kaikessa tiukennetaan...kuka niitä korvauksia oiken saa kun tuntuu, ettei enää mistään saa takaisin mitään ja kaikki senkun kuitenkin kallistuu?!
Eilenkin kävin päivystysasemalla rintatulehduksen vuoksi ja maksoin siitä hyvästä 17,50€ että odotuttivat minua siellä pari tuntia ennen lääkärille päääsyä. muuten olisin mennytkin yksityiselle, joka olisi maksanut muutaman euron enemmän, mutta olisin päässyt vähemmällä jonottamisella, eikä olisi tarvinnut katsella epämääräistä ihmismassaa ympärillään, mutta siihen aikaan ei klinikat vielä aukea :(
Niin, siis muilla perheenjäsenillä on flunssa ja minulle sitten sen lisäksi paukkasi päälle hirveän raju rintatulehdus. kuume hipoi pilviä ja koko rintaa viilteli ja jomotti. Oleminen oli yhtä tuskaa koko viikonlopun. Toivottavasti eilen ostamani lääkkeet auttavat pian! Vihaan näitä härpäkkeitä kun koko ajan pitää renkata!
Meillä ei vielä naureta ääneen. Pari kertaa on unissaan hörähtänyt, muttei valveilla ollessaan kertaakaan. Hymyilee kylläkin koko naama naantalin auringolla ja hihkuu samalla.
Tänään täytyy käydä ostamassa Ruskovillan silkkivilla alusasuja, josko ne auttavat tähän rintatulehduskierteeseen...
Kanelisokeri & Aurora ja se isompi riiviö 1v9kk
Me tultiin eilen miehen kanssa siihen johtopäätökseen kun kurkittiin vuorotellen pitkin päivää pojan suuhun, että kyllä se hammas siellä on tuloillaan, selvästi näkyy. Että löytyipäs syy kiukutteluun. Eilinenkin meni ihan ranttaliksi, kitisi ja kätisi ja joka kerta nosti ihan käsittämättömän raivarin kun yritin syöttää (siis laskea vaakatasoon) . Ainahan se tissi lopulta kelpasi kun raivoamiseltansa hoksasi mistä oli kyse..
Puhtaalla sormella hankasin ientä niin selvästi siitä tykkäsi, samoin lussutteli jopa tuttia jonkun aikaa. Tuttia!
ONNEKSI päikkärit nukkui hyvin ja yöunetkin meni rauhaisasti (no siis söi taas 4kertaa, mutta nukahti kiltisti heti uudestaan).
Mä oon vaan mietttinyt sitä kiinteiden aloittamista, miten ja millä se nyt sitten kantsisi aloittaa?! Vai kokeilenko korviketta? Ettei nyt kovin lähtisi se paino laskuun.
No niimpä heräsi pikkuäijä-- ja rusautti tavarat housuun. Että ei kun menoks.
makee aamu tosiaan! mutta sais jo kaivaa hanskoja esille!
Sakariini ja 3kk
Meillä nyrkkejä on syöty jo hyvän aikaa, mutta vielä ei olla keksitty käsiä. Pari päivää sitten poju nosti kätensä ylös ja tuijotti sitä, mutta sen jälkeen ei ole sen enempää kiinnittänyt huomiota. Varmaan kohta hiffaa, mitä ne irtomakkarat siinä oikein ovat :)
Nyt meillä käännytään kyljelle :) Viime viikolla kellahti ekan kerran vahingossa ja sen jälkeen on joka päivä kääntynyt useita kertoja kyljelle. Tästä se lähtee :)
Hymyä piisaa aina, kun tuttu naama tulee lähelle, mutta varsinaista naurua ei ole vielä ollut. Tänään taisi yrittää vähän nauraa, mutta sitten tuli hikka ja katkaisi alkavan hekotuksen.
Meillä oli eilen ristiäiset, hyvin meni. Pikkumies nukkui kasteen ajan, seurusteli sitten hetken ja nukkui taas aika paljon. Hyvä niin, sattui tällainen nukkumispäivä. Joskus nimittäin meillä on aika levottomia päiviä. Oli kyllä mukava tilaisuus, pappina oli koulukaverini ja tunnelma oli kotoisa. Juhlan jälkeen oltiin kaikki kolme aivan puhki, poju nukkui todella pitkät päikkärit ja me miehen kanssa maattiin sohvalla ja syötiin jämiä juhlatarjottavista.
Tänään paistaa aurinko, mutta tosiaan pitää kaivaa käsineet esille. Syksy tulee.
Poltsi+poju kohta 11 vk
Unohdin tosta mun kitinälistasta, että meillä on ollut nyt viime päivinä myös voimakasta pulauttelua yhdistettynä KOVAAN nälkään (vetäisee esim. koko pienen pullollisen vauhdilla kerralla, hotkii, ja sitten pulauttaa koko harsonsa litimäräksi).
Meidän Sampo pääse rokotetutkimukseen, sai pneumonia, hepatiitti B ja meningokokkirokotteet aamusta. Joo, nuo rokotteiden nimet muistin varassa, älkää tukehtuko nauruun jos meni väärin.
Meinasin pökrätä siellä kun ottivat Samposta verikoetta. Alkoi semmoinen hikinoro tulla otsaa alas ja tätit kyselemään että onko huono olo. Olin kuulemma ihan valkoinen. Hetki meni ikkunan raossa ettei vetänyt vinoon kun olin vielä pitkilleen korolliset kengät laittanut jalkaan. Eipä ennen oo neula noin alkanut heikottamaan, vanhetessa näköjään alkaa horista enempi.
Meikkä on vetäny pullaa ja mustikkapiirakkaa ihan homona, eilen tuli leivottua. Sielä rokoteklinikalla sitten huomasin että farkut oli edestä taikinakökkäreissä. :D Tämän päiväyksen kohdalle meinasin kirjoittaa Sampon syntymäpäivän mutta vuoden sentään muistin oikein.
Sampo on myös alkanut hihkua ja hymyillä. Nyrkit on suussa ja kaamea lupsutus ja imuttelu kuuluu kauas.
Jees. Poika nokkii Merin sylissä. Pitää kaivaa pala esiin. Siis tissi.
- Pirkko
Pistin lelukaareen kaikki neidin lempilelut ja nyt se juttelee leluille ja hihkuu.
Eilen sain itsekin hyvät naurut sarjassamme kotiäidin toilailut. Illalla otin vauvalta bodyn pois, raotin pyykkikorin kantta ja pudotin sen sinne. Hetken mietin ja tajusin, että olin raottanut vessanpöntön kantta ja pudottanut bodyn pönttöön =). Heitin kyllä roskiin koko bodyn, oli se vähän kulahtanutkin jo.
Onko jollain kokemusta ad-korjaamoista? Ajateltiin viedä auton sinne määräaikaishuoltoon, onko paljon edullisempi kun autoliikkeen huolto? Meidän pitäisi tehdä 80 000km:n huolto ja Delta-autossa se maksaisi 470e. Tämä on kuulemma vähän isompi huolto. Ennen kuin ostettiin auto, niin luulin että se 100 000km:n huolto on kallis. Se on kuulemma 270e, eli aika paljon halvempi. no, pakko se on tehdä. Sittenpähän saa ajella taas jonkun aikaa ilman isompia huoltoja.
Kyllä se neiti siitä pullosta syö kun on nälkä. Toissapäivänä kun annoin pitkien unien jälkeen pullosta, niin söi heti 80ml. Eilen taas kun olin jumpassa ja mies antoin pullosta (edellisestä syötöstä oli 1,5 tuntia aikaa), niin pyöritteli sitä vaan suussaan. Pitää siis olla 2-3 tuntia edellisestä syötöstä, että huolii sen pullon.
Jaahas, nyt loppui mielenkiinto leluihin.
Tytteli-83 ja typykkä 3kk
täällä on flunssalta taitettu jo niska. Vähän on vielä limaisutta ja köhinää mutta paaaaaljon paremmin menee. Yötkin jo paremmin, Topi söi viimeyönäkin ainakin 3 kertaa tisulia.
joo, pitäisi mennä itsekin makuulle, kun on ihan puolikuntoinen olo.
Autokin pitäisi katsastaa... kuka se kyseli autojen huollosta. Sen verran vaan saon, että jos on uusi auto siis että takuuta on jäljellä, kannattaa miettiä sitä huoltoa tarkkaa. Jos takuuaikana on autoa huollattanut "nyrkkipajassa" ja tuleekin joku isompi vika, niin takuu ei välttämättä korvaa sitä remonttia. riippuu varmaan automerkistä ym mutta kandee soittaa merkihuoltoon ja kysäitä asiaa.
Jos on vanhempi auto niin sithän sitä voipi huollattaa oman kukkaron mukaan. Onhan ne ihan hirveen hintasa nuo huollot! Mul on mies autoliikkeessä töissä, siks jonkinmoista jäänyt mieleen hänen jutuistaan.
ootteko seurannu muuten bb:tä? onko suosikkeja/inhokkeja.
ihme porukkaa siel on, ei olis itestä sinne :O
t:rouva ja topelius koht 3kk
Täällä on kanssa koko porukka työssäkävijää lukuunottamatta räkätaudissa, onneksi vauva vain hieman nuhainen toistaiseksi. Esikoinen on ihan veto veks ja niin on tämä mammakin,kun kuumeen nosti. Tällä hetkellä ei ole paljon positiivisia ajatuksia jaettavaksi :-(
Vauvalla on lisäksi alkanut nyt kunnon masuvaivat ja huudot, allergiahan tässä väistämättä mietityttää. Nyt siis todettu maito ja kananmuna testauksessa parhaillaan, näyttää sekin siirtyvän kiellettyjen listalle. Eniten itse epäilen seuraavaksi noita viljoja ja alan olla itse aikalailla heikkohermoinen, mitä uskaltaa suuhunsa laittaa. Kai sitä vedelläkin elää jonkun aikaa, ehkä toi vatsamakkaran loppukin siitä sitten lähtee. Oon vaan tosi huonohermoinen tällaisessa ja tosiaan tekis mieli lopettaa koko syöminen. Perjantaina vasta soittelen allergialääkärille ja varmaan saan ohjeet jatkoon. Kix, mikä korvike teillä onkaan nyt todettu sopivaksi? Haluaisin toisaalta noudattaa jotain ruokavaliota ja jatkaa vielä vähän aikaa imetystä, mutta kun joku vaan sanois, mitä pitää noudattaa! Nyt tuntuu siltä, että korvikkeen metsästykseen ryhdytään.
Tosin iltahuudon syyksi epäilen väsymystä, kun nukkuu niin pätkissä päivisin, kun herää aina kipuilemaan ja pulauttelemaan.
Tonttu ja poika 2 kk ++
Ja mukavaa alkavaa viikkoa kaikille!
Minäkin lukeudun näihin "kassittomiin" kulkijoihin eli mitä vähemmän, sen parempi. Kännykkä on yleensä sullottu taskuun, samoin rahat ja jos on pakko lähteä jonnekin kauemmas niin varavaippaa ja kukkaroa olen epätoivoisesti tunkenut joko kantoliinaan vauvan kanssa tai autolla liikkuessa jonnekin sinne turvakaukalon väliin. Loput saa kaupasta :-)
(ja arvatkaas onko ollut kalliita kyläilyreissuja kun olen huomannut vasta kaupoungissa että kaikille lapsille olis ollut hyvä ottaa esim takit ja hatut mukaan...) Rahassa kun ei meikäläinen näillä minimiäitiyspäivärahoilla kylve joten syytä olisi opetella pakkaamaan tavaraa mukaan. Mutta kun ei niin ei, laukkuja en oikein osaa kanniskella mukana sitten millään - vink-vink KIX, täällä toinen. Rintsikoihin en olekaan seteliä tunkenut mutta lenkkareihin kyllä :-D
Ja edelliseen liittyen niitä kainaloscheisseja on tullut meilläkin useampaan otteeseen TIETYSTI kesken pitkä automatkan ja TIETENKÄÄN ei ole ollut niitä varavaatteita mukana. Siinä on sitten niskabashat tursuta tupruttaneet turvakaukalon pehmusteisiin saakka. Enemmän kuin kerran.
Sormia lussutetaan täälläkin, keskisormi ja nimetön on kohta tyngät vaan kun vieterinä sinkoaa takaisin suuhun kun yrittää ottaa pois. Hampaita en usko vielä olevan tulossa vaikka pojalla puhkesikin kaksi ekaa hammasta paria päivää vaille neljän kuukauden iäsn. Tytöillä meillä tulikin vasta 8 ja 11kk:n iässä ekat.
Käytiin vauvelin kanssa Lontoo valloittamassa viikonloppuna. Hieman himotti sateenvarjorattaita sieltä mukaan ostella mutten sitten raatsinut, eipä noilla rattailla vielä ole meillä mitään käyttöä. Jos sitten ensi kesäksi katselisi kun liinassahan tuo kulkee.
Matka meni ihan ok, mihinkään parempiin ravintoloihin ei tullut vauvan kanssa mentyä vaan haukattiin suht pikaisesti huutokonsertin pelossa murua lennossa. Tässä tietty ne rattaat olisi ollut paikallaan jotta olisi voinut liinasta laskea vauvaa välillä poiskin ruokailun ajaksi. Ja isommat lapsetkin oli ihan hengissä anopin jäljiltä - appiukosta en sitten tiedäkään, on tuo ainakin saanut lastensietokiintiönsä täyteen viikonlopun aikana. Luulen ma.
Jaksuja kaikille allergiaepäilysten kanssa taisteleville, en kadehdi ja toivon ettei meidän perheessä enää tämän tyypin kanssa tarvitsisi noista taitsella kuten edellisen kanssa.
Ihania kuvia olette heitelleet näytille! Lisää, lisää, vaatii kuvafriikki :-)
Ja nyt muihin hommiin (=laiskottelemaan siis)
nappula ja töyhtötintti, piakkoin kolme kuukautta! (jo! apua! pysäyttäkää ajankulku!!!)
tonttu: meillä nyt nutramigen ja se on poistanut lähes kaiken oireilun, puklaa vielä vähän, mut taitaa olla normaalia tuollanen puklaus...meikäläinen kun on tottunut siivoomaan oksennuksia jo vuosia :) äskönkin esikoinen oksensi tuolla kun joi maitoa (toinen yhä joskus oireileva allergikko).. Mä en kertakaikkisesti jaksanut alkaa sille imetysdietille, laiska ja itsekäs ja kaikkee muuta tiedän, mut kun on yks monioneglmainen lapsi jo ollut, niin helpoimmalla halusin kyl nyt päästä täytyy myöntää, ilmastahan se ois ollut ja varmasti vatsamakkarat lähteny nopeeta, mut oon esikoisen kans tehnyt kuukausien kestävän maidottoman dietin ja se oli niin mahdottoman työlästä et no thanks.
Nappula, mulla oli myös käsilaukkuna yhden kesän Lontoossa HMV:n levyn kokoinen muovipussi heheeee innolla odotan lisää Lontoo kokemuksia sulta, pistähän meiliä kun ehdit!
Kix
imetytsdementiaa! Tai sillä nimellähän se tunnetaan mutta eipä tuo näytä katsovan imetystä tai imettämättömyyttä, yhtä höpsöjä olemme yhtä kaikki. Älykkyyden taso on täälläkin osoitteessa painunut välillä huolestuttaviin lukemiin, sitä hölmöilee arjessa ihan ihme juttuja ja joskus tuntuu että ei ymmärrä edes puhetta, hölmönä tuijottaa vaan... =D
Pirkkoko se oli lähtenyt pullataikinat farkuilla neuvolaan... Mullakin tuppaa olemaan päivän ruokalista paidalla yhtenään. Lopulta sitä alkaa ajatella jo kotoa lähtiessä, että voisihan se paita sotkeutua reissun päälläkin vasta... Kuka sen tietää milloin tahra on tullut. Mieskään ei varmana enää tiedä mitä odottaa töistä kotiin tullen. Saattaa olla odottamassa meikattu, puunattu ja huoliteltu Nainen. Mutta saattaa olla myös tukka kampaamatta hienhajuisessa koti/yöpaidassa vaeltava Mamma. Koitan yrittää skarppia syksyn myötä...
Vauveli on meilläkin innostunut käsistään, en tosin sanoisi että hän niitä varsinaisesti on löytänyt ainakaan tietäen omiksi käsikseen. Mutta ilo on aina suuri, kun joku on laittanut ihan siihen silmien ja suun eteen niin ihastuttavat nyrkit! Niitä pitää ihastella ja maistella! Viimeisimpien päivien juttu on peukalo, joka on niin hyvää että varmuuden vuoksi kaveri jemmaa sen rannetta myöten kitusiinsa.
Nyt se itkee, täytynee mennä maidottamaan pikku otus! Sitten onkin yöunien aika sille ja mulle! Huomenna alkavat kuoroharjoitukset ja hieman mielenkiinnolla odottelen että miten vauvaelämä sujuu ilman äitiä, vauva kun ei ole elämänsä ikänä syönyt a) tuttipullosta ja b)korviketta, jota ehkä joutuu hieman haukkaamaan huomenna jos ja kun pakastemaidoissa ei ole tarpeeksi. No, huomenna nähdään, ja äkkiähän sieltä treeneistä kotiin pääsee jos tilanne vaatii. Olen kyllä ollut pois vauvan luota ja mies häntä hoitanut, mutta ne hoitokerrat ovat olleet aina keskellä päivää ja sujuneet vaunuissa nukkuen. Nyt puhutaan iltatankkaus-ajasta.
sellaista pohtii
Maarmeladi
Vieläkös mut muistatte? Prahaan ollaan kotiuduttu pikkuhiljaa ja tavaratkin alkaa olla melkein paikoillaan, paitsi meidän vaatteet, kun taloissa ei täälä ole kaappeja, ja meillä ei semmosta irtokaappia ole. Nettiyhteyttä ei myöskään ole yllättäen saatu vielä toimimaan, joten sain kerrankin miehen työkoneen käyttööni ja äkkiä pistän pikakuulumiset.
Täällä piisaa, hellettä, viikonlopuksi on luvattu 30 astetta, joten on taas keksimistä, mitä lasten kanssa tekisi. Pikkuneiti on ollut kovin kiltisti, nukkuu hyvin ja syö välillä. Ulkona rattaissa vain ei suostu tällä helteellä nukkumaan, onneksi nukkuu suhteellisen hyvin omassa sängyss, ja ehkä liikaakin autokopassa (onkohan siitä kovasti haittaa selälle?) Käsiään lutkuttaa kovasti, ja on oikea hymytyttö!
Neuvola-asiatkin saimme järjestettyä, saa rokotteet kuten Suomessa ja vielä hepatiitin, kuten saivat vanhemmatkin lapset. He aloittivat tänään englanninkielisen päiväkodin ja mä taisin jännittää kaikista eniten. Raukat kun eivät mitään ymmärrä. Hyvin oli kuitenkin mennyt, ja uusia ystäviäkin tullut, joten ei ne lapset vissiin kiletä tarvitse. Pyörälläkin oppivat molemmat tänään ajamaan ilman apupyöriä!!!
Mutta paranemisi kaikille flunssaisille, mä pääsin just eroon hirveästä kutisevasta ihottumasta, olikohan stressiperäistä vai aiheuttiko hormonikierukka jotain, enpä tiedä. Myöhemmin paremmalla ajalla lisäinfoa.
Selma ja perhe
Tiistai huomenta!
Kovasti on muutkin flunssaisia, meillä kans kaikki flunssassa. Onneksi tytölle ei ole kovin pahana tullut nuha, pientä tukkoisuutta.
Meillä kans tyttö huomannut kätensä, niitä kovasti imee ja mutustaa. Leluista on kans kovasti nyt kiinnostunut ja jopa yrittänyt jo kosketella laluja kun niitä olen lähelle laittanut. Selvästi huomaa että siirtää kätensä leluun kiinni ja sit nyrkillä hieroo kun ei vielä sormia osaa käyttää =) Ääneen myös nauretaan ja välillä jopa kiljahtaa, onkin hyvän näköistä kun tyttö kiljahtaa ja samantien sitten menee totiseksi et "hui, oliko toi mun ääni" tyyliin =)
Molemmille kyljille osaa mennä ja sängyllä mahalleen mutta lattialla ei ole vielä mennyt mahalleen.
Meillä meinaa tyttö tehdä lakon pullolle, olen kerran tai kaks kertaa päivässä yleensä antanut rintamaitoa pullosta ja ennen on syönyt tosi hyvin mutta nyt sitten alkaa mahoton raivoaminen jos yrität antaa pullosta =( Jonkin verran kyllä yrittää mut sitten hotkii ja nielee kamalasti ilmaa ja taas alkaa kova huuto, en tiedä mistä johtuu ettei oikein "osaa" enää juoda hotkimatta pullosta..Voisko toi nuhanpoikanen vaikuttaa??
Oli mukava kuulla selmankin kuulumisia! =)
Jahas, tyttö kuuluu olevan heräämässä joten kirjoitus rauha mennyttä! Kuulumisiin taas..
Kauris ja tyttö 2kk3vkoa.
..on toi dieettaminen kyllä ihan kypsää hommaa, oot Kix ihan oikeassa! Meillä on esikoinen maitoallergikko ja sen ruokavalion saan helposti toimimaan, mutta hirvittää nuo viljat etenkin, eli siinä tapauksessa, ettei oireet helpota kananmunattomalla ja maidottomalla ruokavaliolla, on kyllä meidän tie melko varmasti imetetty päätökseen. En edes jaksa murehtia hintaa korvikkeille, pääasia, että vauva voi hyvin - ja siinä samassa äitikin, maksoi mitä maksoi. Ja ehkä meillekin tulee sitten sellainen iloisesti jokellellen heräävä vauva :-) Niistä kun aina kuulee, niin se tuntuu melkein sadulta näiden kahden kipuilijan kokemuksella, kun raukat vaivojaan valittelevat herätessään :-(
Nyt se meidän koululaisten flunssa tarttui sitten tuohon toiseksi nuorimpaan, jolta on sen ansiosta veto aivan poissa. Kuumetta oli 39 astetta, joten annoin äsken lääkettä.
Oma rintatulehdus alkaa olla hallinnassa, vaikken vielä ihan kuivilla sen tiimoilta olekaan.
Tänään on isompien lasten harrastuksiin viemiset ja tuomisetkin. Ei millään jaksaisi. Ärsyttää kun ulkonakin on jo miltei talvi :(
Selman kuulumisia oli kiva lukea. Ehdin jo kaipaamaankin ;-) Vai on siellä melkoinen helle...puhaltakaa nyt kaikin voimin tänne Suomeen niitä lämpimiä tuulia sieltä Puolasta käsin :D
Mistä tuo pienin aina hoksaa äidin joko istuvan koneella tai syövän sapuskaa...hirveä tarve tulee heti päästä äidin sykkyyn...eipä siis muuta kuin täytyy mennä nostamaan vauveli tuolta sitteristä syliin, tai muuten imee nyrkkinsä mustelmille :-/
Kanelisokeri kera neljän lapsen...
pistin galleriaan pari kuvaa Topeliuksesta.
Laitampa sen toisen tähänkin liitteeksi, jahka onnistuu..
huomenna meillä muuten 3kk synttärit ja neuvola :)
Pistetäänköhän rokotetta, kun on poika vielä vähän räkänen ja yskii?
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=cc5aa2dd-78f7-11dd-a3af-…!
Hauska kuva, Rouva :)
Kiva kuulla kuulumisia, Selma. Toivottavasti kotiudutte sinne pian.
Nopea kommentti Kanelille ja muillekin: voisiko olla, että nämä meidän mussukat alkavat jo ymmärtää sylin päälle? Huomasin tänään, että poju rauhoittuu heti, kun pääsee syliini. Ennen tätä efektiä ei ollut, kun itkeskeli aina jotain oikeaa hätää. Olenkin sylitellyt pikku-ukkoa alusta asti aivan järjettömän paljon ja nytkö se alkaa näkyä ;)?
Miten kauan teidän vauvanne jaksavat olla hereillä? Meillä on tähän asti väsytty jo reilussa tunnissa, mutta tänään on leikitty jopa kolme tuntia putkeen. Saa nähdä, onko tämä nyt uutta järjestystä.
Viime yö meni ihan nappiin, kaveri meni nukkumaan jo seiskan jälkeen, heräsi neljältä syömään ja uudelleen 7.30, jolloin noustiin ylös. Nämä yhden syötön yöt ovat aika mahtavia, äitikin jaksaa paljon paremmin.
Onko täällä muuten uraorientoituneita (ainakin ennen lapsia) naisia? Itse olin aikamoinen uraohjus ennen raskautumista, mutta nyt nautin ihan täysillä tästä kotonaolosta. Voi tietysti olla, että kyllästyn myöhemmin, mutta nyt minusta on ihanaa elää aikataulutonta elämää ja huseerata kotona. Leivon ja teen ruokaa niin mielelläni ja tietysti on ihanaa olla vauvan kanssa. Ja kavereitakin näen paljon useammin kuin ennen.
Poltsi+poju 11 vk
Hetkinen hetkinen, nythän on vasta vko 36!! Edellinen viikko on ollut 35, mutta pino oli nimetty 36:ksi. No, liekö tämä niin vaarallista :)
Tytölle tuli lauantaina illalla yhtäkkiä yli vartin mittainen huutokohtaus, selvästi oli kipeä ja huusi naama punaisena aivan yhtäkkiä aloittaen. Loppuikin melkein yhtä äkillisesti. Eilisiltana sitten sama juttu mutta kesti lyhyemmän aikaa. Mistähän tää nyt johtuu, voiko rotarokotteen oireet tulla näin viiveellä (rokote annettu 6vrk sitten) vai johtuisko, kun unohdin D-tipat useampana päivänä ja toissapäivänä ja eilen muistin taas antaa.
Koirat tuli eilen reissultaan kotiin ja hulinaa piisaa. Mieskin tuli kotiin ja heti aamuvuoroon kuudeksi. Pojan synttärit on tänään ja lahjakin vielä ostamatta. Se meinasi taas myöhästyä koulusta kun tuo pukeminen on välillä niin hidasta. On tosi raskasta herätä joka aamu aikaisin sitä laittamaan kouluun noiden yöherätysten lisäksi. Ja koko viikonlopun olen tietysti rehkinyt täällä kun olen saanut olla rauhassa itseäni toteuttamassa, tein lihapullia ja sämpylöitä ja vaihdoin olkkarissa järjestystä ja pyykkikone on laulanut koko viikonlopun...
Kirjoitinkohan tästä jo viimeksi? Tyttö tosiaan löytänyt kätensä ja hiplailee sormiaan yhteen vähän väliä. Lisäksi eilen meinasin tikahtua nauruun, kun se makasi selällään lattialla, heilutteli toista kättä suorana ylös, ja samalla katsoi sitä heiluvaa kättä aivan ihmeissään :D Lelutkin on alkaneet yhtäkkiä kiinnostaa niin että ne aivan aiheuttavat nauruja.
Tyttö on myös hekottanut oikeasti ääneen tosi söpösti noin kerran päivässä vaipanvaihdon yhteydessä nyt parina päivänä. Aiemmat hetkotukset on olleet ihan yksittäisiä äänteitä, mutta tämä on jo selkeää naurua. Voi että kun sitä saisi tallennettua puhelimeen :)
Alcatraz ja typy 9vko 1 vrk