Mitä vastaisitte, jos joku sanoisi teille työkuvioissa näin?
Eli kysyisi, kuinka vanhat olet. Kun vastaat, että 36, niin toteaisi:
"Noin vanha, etkä ole enempää saanut aikaiseksi tai löytänyt vielä omaa uraasi. Ikäisenäsi olin toimitusjohtaja ja nyt olen miljonääri."
No kidding, tämä ei ole provo vaan ihan oikeasti tapahtui minulle erään työprojektin yhteydessä. Tuon sanoja oli yli 70-vuotias mies, joka oli jo eläkkeellä mutta erään projektin ohjausryhmässä. Teki elämäntyönsä muiden kanssa perustamassaan yrityksessa ja kun se myytiin ulkomaille niin hänestä tuli miljonääri.
Itseltäni sai aika pasmat sekaisin. Mitä te muut olisitte vastanneet tai miten reagoineet?
Hienoa tietysti mitä hän on saanut aikaan, mutta olihan tuo muuten melkoinen vastaus.
Kommentit (67)
"Niin, minun elämäni sisältö ei ole työelämässä."
Sanoisin vaan, että olet säkin ihme kusipää ja katsoisin suorana silmiin halveksiva ilme kasvoilla.
Kertoisin hänelle, ettei hän saa miljooniaan mukaan arkkuunsa ja jäisin vuorostani katsomaan ilmeiden kirjoa tuon kasvoilla. Yleensä näillä on vielä sellainen harhaluulo, että ovat kuolemattomia.
Silloin ennen vanhaan oli paljon helpompi tehdä karriääriä. Nykyään on niin kova kilpailu joten olen todella tyytyväinen työpanokseeni ja elämääni.
En yhtikäs mitään tai korkeintaan sanonut selvä ja poistunut paikalta kohteliasti. Ihminen jonka pitää noin tökerösti korostaa itseään, on itse epävarma tai muuten irrallaan todellisuudesta. Tuollaisiin ei kannata energiaansa tuhlata.
"Onhan se näkökulma tietty tuokin" ja jättänyt siihen
"Mikä sinua vaivaa? Millainen ihminen tulee tuollaista sanomaan vieraalle ihmiselle? Ihme kusipää." Olen myös sanonut tämänkaltaista, joten tämä ei ole mikään voimafantasia.
Olisin pyytänyt neuvoja; kuinka saavuttaisin saman kuin sinä?
Mua olis vaan alkanut naurattamaan ja sitten varmaan olisin sanonut vain "ok".
Kysyisin että mitä omaa uraa en ole löytänyt, mikä sen mun oma ura sitten on? Ja että mulla ei ole mitään mielenkiintoa miljooniin, mitä minä teen sellaisilla rahamäärillä? Ja odottaisin vastausta.
Voisin sanoa myös notta noin vanha ihminen ja vieläkin noin yksinkertainen. kaikki rauhallisella ja asiallisella äänensävyllä.
Nostaisin kulmiani ja kääntäisin pääni aavistuksen alaviistoon, jolloin katseeni näkyy silmälasien yläreunan ohi ja naurahtaisin sekä poistuisin paikalta. Jatkossa kohtelisin kuin ilmaa.
Kuulostaa melkoisen katkeroituneelta ihmiseltä miljoonistaan huolimatta. Toisesta korvasta sisään, toisesta ulos eihän tuo ihminen ole edes onnellinen.
Tuollaiset epäkannustavat ihmiset voivat painua sinne mistä ovat tulleetkin.
Tietäjäinen kirjoitti:
Olisin pyytänyt neuvoja; kuinka saavuttaisin saman kuin sinä?
Siksi hänet ohjausryhmään pyydettiin, että olisi neuvonut meitä. Oli vain vähän vähemmän kannustava asenne.
ap
Sivuuttaisin olankohautuksella. Ei paljon kiinnostele boomereiden mielipiteet.
Olisin vain täysin ohittanut kommentin tuossa tilanteessa. Eri asia sitten, jos kyseessä ei olisi ollut työprojekti.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa melkoisen katkeroituneelta ihmiseltä miljoonistaan huolimatta. Toisesta korvasta sisään, toisesta ulos eihän tuo ihminen ole edes onnellinen.
Tuollaiset epäkannustavat ihmiset voivat painua sinne mistä ovat tulleetkin.
Tämä tuli itsellekkin ekana mieleen.. oisko AP osannut tuon projektin kohteena olevan asian sit kuitenkin paremminn kuin tämä miljönääri-tj? Ja se kävi vähän äijän luonnolle?
Rahalla ei ilmeisesti saa järkeä.
"Toivottavasti minä ikäisenäsi ymmärrän, että maailma muuttuu ja ihmiset ovat yksilöitä".
"Olet hautaikäinen muumio tiellä toisten työpaikoilla, mutta kiva kun olet itse tyytyväinen."
"Taidat olla aika vanha. Joko on hautapaikka katsottu?"
"Onko sulla päässä vikaa vai mitä vittua sinä puhut noin?"
"Kusipää ja miljonääri. Onnea saavutuksista."