Pitäisikö kummipojan veljelle ostaa lahja?
Olen itse tainnut hänelle ostaa aikaisemmin, mutta nyt kun olen kotihoidon tuella kotona niin ajattelen jospa en nyt ostaisikaan...
Kummipojan synttäri ja veljen nimpparit ovat aina lähekkäin joten kemuihin kaikki aina tuovat lahjan. Samoin kun veljen synttärit ovat niin silloin on myös kummipojan nimipäivä, eli aina on vietävä kaksi lahjaa.
Tiedän kyllä, että veljen kummit varmasti ostavat myös tälle ei-kummille myös joululahjan. Eli paketit eivät siis menisi tasan, jos en laita veljelle myös lahjaa.
yleensä ei ole ostanut joululahjoiksi mitään kauhean kallista, tykkään ostaa synttäreiksi jotain isoa kun kerran pääsen myös näkemään mitä lapsi lahjasta tykkää.
Niin näiden lasten äiti on myös minun lapseni kummi eikä itselläni ole kuin yksi lapsi.
Kommentit (4)
Mitään lahjoja ei " pidä" ostaa. Itse ostin kummitytön siskolle lahjan. En kallista, maksoi 3e. Meillä taas lahjan sai vaan kummilapsi, sisarus ei. Ihan ok mun mielestä.
perhosia, tosin enpä ole sitä heillä nähnyt. Nimittäin vanhemmat vaihtavat näitä lahjoja surutta jos tulee jotain mikä on tylsää. Leluja heillä on vaikka kuinka paljon.
No pistän pakettiin veljelle 6v: autot sarjan cd-levyn ja kummipojalle sitten muumikassin+essu+muumilasikortin 4v
Kävisikö nämä?
että me ostamme vain kummilapselle joululahjan - emme muille perheen lapsille (sisaruksia on neljä). Ja he eivät osta kenellekkään meidän lapsistamme.