Olisitko halunnut johonkin tiettyyn ammattiin, mutta tiedät ettei sinusta ole siihen?
Minä olisin halunnut eläinlääkäriksi. Ihailen heidän työtään suunnattomasti. Mutta en olisi varmasti päässyt opiskelemaan, saati sitten pärjännyt siellä koulussa. En ole luonnontieteissä erityisen lahjakas. Harmittaa, koska tiedän että ymmärrän ja osaan lukea eläimiä tosi hyvin. Yritän keksiä jotain muuta työtä eläinten parissa.
Kommentit (18)
Maatalouslomittajista on aina pulaa. Rankkaa työtä, mutta hyvällä asenteella pärjää.
Eläinlääkäriksi tai psykologiksi kyllä. Olisin liian herkkä molempiin.
Nyrkkeilijä olisin halunnut olla, mutta ei ollut tarpeeksi napakat jäbit siihen.
Olisin halunnut lääkäriksi, mutta kammoan verta, joten päätin siksi opiskella muuta. Harmittaa ja mietityttää, olisinko voinut karaistua opintojen myötä.
Mä haluaisin tehdä ruumiinavauksia eli olla patologi, mutta en usko että olisin suoriutunut lääkiksen pääsykokeista.
Suurelta osin ruuminavaukset ovat varmasti puuduttavaa rutiinia mutta sellaista kaipaisinkin toisinaan.
Olisin, mutta en halua enää. Olen unelmaurallani.
Olisin halunnut näyttelijäksi, mutta olen auttamattoman ujo!
Balettitanssija. Harrastuksena on ollut jo vuosikymmeniä, mutta täytyisi syntyä uudestaan toisenlaiseen vartaloon, jos ammatiksi mielisi.
Vierailija kirjoitti:
Voit löytää työtä eläinten parissa esim. karjanhoitajana, pieneläinhoitajana, hevosten kouluttajana, eläinhierojana tai homeopaattina.
Homeopaattina?
Kas kun ei kissanraiskaajana.
Vierailija kirjoitti:
Mä haluaisin tehdä ruumiinavauksia eli olla patologi, mutta en usko että olisin suoriutunut lääkiksen pääsykokeista.
Suurelta osin ruuminavaukset ovat varmasti puuduttavaa rutiinia mutta sellaista kaipaisinkin toisinaan.
Yleisen kuvitelman vastaisesti patologin työstä vain pieni osa on ruumiinavauksia. Pääosin työ on mikroskoopin kanssa tehtävää tutkimusta, jonka avulla määritellään eri sairauksia.
- Suurin osa patologin ajasta kuluu mikroskoopin ääressä istumalla. Tutkimme eläviltä ihmisiltä otettuja näytteitä, syöpädiagnostiikkaa ja muiden tautien määrityksiä.
Suomessa patologi tutkii tautien aiheuttamat kuolemat.
Murhat, onnettomuudet ja yllättävät kuolemat selvittää oikeuslääkäri, joka tekee oikeuslääketieteellisen ruumiinavauksen poliisin määräyksestä.
en ole koskaan halunnut tehdä mitåån, mihin minusta ei olisi. En oikein edes ymmärrä, miten se on mahdollista. Eikö olisi kauheaa olla koko ajan kykyjensä ulkopuolella? Tehdä pakosta asioita, jotka on liian vaikeita, liikan vastenmielisiå, liian hankalia?
Olen aina halunnut tehdä nimenomaan niitä asioita, joissa olen suhteellisen hyvä ja luulen voivani tulla paremmaksi.
Obduktiopreparaatori avustaa lääkäriä ja aloittaa ruumiinavauksen, irrottaa elimet sun muut. Opintoihin pohjakoulutukseksi vaaditaan vähintään sosiaali- ja terveysalan perustutkinto tai sitä vastaava tutkinto. Eli suoritetaan ammatillisena aikuiskoulutuksena tai oppisopimuksena
Astronautiksi. Ehkäpä vielä ehdin turistiksi avaruuteen ennen kuin kuolo korjaa.
Opiskelin tiettyyn ammattiin, mutta harjoitteluvaiheessa tajusin, että ei minusta ole tähän ammattiin. Valmistuin kuitenkin, mutta se ala kyllä jäi siihen sitten.
Mun kokemuksella ja asiantuntemuksella olisi mahkuja konsultiksi. Mun luonne ei vaan ole riittävän ulospäinsuuntautunut ja myyntihenkinen, joten tyydyn tähän perus-asiantuntijatehtävään. Harmi, sillä konsulttina tienaisi reilusti enemmän.
Ensihoitolääkäriksi olisin halunnut, en näe että pääkoppa kestäisi.
Jotain jännää ja mielenkiintoista olisin halunnut tehdä, mutta niihin koulutuksiin vaaditaan pitkää matikkaa. Nyt vaan pyörittelen muuten numeroita työkseni.
Voit löytää työtä eläinten parissa esim. karjanhoitajana, pieneläinhoitajana, hevosten kouluttajana, eläinhierojana tai homeopaattina.