Mitä vastaatte, jos joku alkaa tivaamaan selitystä sille mikset vastannut puhelimeen
Ja onko tuollainen ihan normaalia toimintaa? En mä ainakaan ole kysellyt muilta kuin lapsiltani, että mikset vastannut.. Kyse harrastuspiireissä tavatusta uudesta tuttavuudesta, joka on vähän turhankin innokas ystävystymään.
Kommentit (34)
Sanon, että puhelimeni on aina äänettömällä. Minun osaltani keskustelu päättyy siihen. En ole velvollinen selittämään tapojani muille.
En vastannut koska nimesi lohdalla lukee "Älä vastaa".
"No en vitty viittinyt kun siellä olit vain sinä"
Vierailija kirjoitti:
Puhelin oli muualla, en kuullut kun se soi. Ja sitten unohdin soittaa takaisin. Tämä on totuus ja sitä sattuu.
No kun mun teki lähinnä mieli vastata, että vttuako se sulle kuuluu..
Ap
Ei se kenellekään kuulu, miksi en vastannut. En pidä tivaajia elämässäni.
Sun kaveri on tyhmä ja itse olet lapanen. Onko se soittaja Riikka ja sun nimi on Petteri?
Ihmisestä riippuen "onko joku hätä nyt?" tai "kuuluuko se asia sinulle?"
Sanon että en siinä hetkessä halunnut vastata. Ihan sama mitä tivaa.
Eipä ole kukaan tivannut selityksiä. Jos alkaisi tivata, vaatia ja ahdistella typerillä kysymyksillä, osaan kyllä suolata ihmisen niin hyvin , ettei enää sen jälkeen koskaan halua olla missään tekemisissä kanssani.
Ei sitä tarvitse selitellä. Kun en vastannut niin en vastannut.
Ylipäänsä ihmiset selittelevät tekemisiä/tekemättä jättämisiä aivan turhaan kun kyse asioista jotka ei kuulu muille.
Yleensä kerron tuollaisille, ettei minulla ole tapana vastata puhelimeen. Mikä on ihan tottakin, inhoan puhua puhelimessa ja ainoastaan kaikkein akuuteimmat asiat hoidan puhelinkeskustelussa.
Jos on vielä uudesta tuttavuudesta kyse, niin en vastaisi jatkossakaan.
Vaikuttaa aika tunkeilevalta.
Jollekin satunnaistutulle olen sanonut, että anteeksi, kuka sinä taas olitkaan - ihmeesti vaimenee into kysellä tekemisiäni. Lapsille sanon totuuden, mikä se sitten onkin (olin ulkona ilman puhelinta, luuri jäi autoon jne.)
Olin ulkona enkä kuljeta puhelinta mukana.
Puhelin jäi äänettömälle.
Ihan totuuksia ja tarkoituksella näin, haluan olla rauhassa.
Vierailija kirjoitti:
Peritköhän minun ex ystäväni :D
Mun äiti tekee tuota. Joka päivä ja monta kertaa. Mä olen aina ollut lenkillä ilman puhelinta. Rupee mulla oleen kova kunto......
Olen niin vanhanaikainen että kännykkä ei ole aina kourassa. Ei lähelläkään.
Yksi tapa, jota itse käytän, mikäli henkilö on jostain virastosta tai muuten sellainen, ettei numero ja nimi ole tallennettu puhelimeen on, etten soita takaisin koskaan, jos en tiedä, että asia on tärkeä minulle. Rikostutkinnan yhteydessä (olin asianosainen/todistaja toisessa asiassa) poliisit ovat aina laittaneet viestin, että kuka ja mistä on soittanut sekä pyynnön soittaa takaisin, kun minulle sopii, samoin haaste- ja ulosottomiehet.
Puhelin oli muualla, en kuullut kun se soi. Ja sitten unohdin soittaa takaisin. Tämä on totuus ja sitä sattuu.