Höh, olipa taas junttiuden huippu. Käärijän käytös Suomen presidenttiä kohtaan
Luulee olevansa joku maailmantähti. Olisi osoittanut arvostavampaa ja kunnioittavampaa asennetta maan presidenttiä kohtaan. Sauli olis ansainnut sen jo asemansa mutta myös ikänsä vuoksi.
Onneksi Sauli on huumorintajuinen mies eikä pienestä loukkaannu.
https://www.seiska.fi/kotimaa/kaarija-karkasi-faniensa-kanssa-sauli-nii…
Cha cha cha -keisari marssi Niinistön rinnalla rahvaanomaisesti jutellen, taattuun Käärijä-tyyliin niitä näitä höpötellen. Lenkkikuteitakaan ei ollut, vaan musta nahkatakki ja tuhti hupppari.
Miten on mennyt kesä? Ei oo näkynyt keikoilla? Kerrot vaan niin pistän nimen listaan, Käärijä heitti muina miehinä aavistuksen pöllämystyneelle mutta myös huvittuneelle presidentille.
Kovin pitkää Käärijä ei jaksanut Niinistön vierellä tallustella, vaan paineli muutaman sadan metrin jälkeen menojaan. Vantaalainen otsatukka taittoi matkaa ison fanijoukkonsa keskellä ja hänelläkin tuntui olleen aikaa kaikille halukkaille.
Lenkin puolivälin krouvilla Käärijästä ja tämän fanipossesta ei enää näkynyt jälkeäkään, sen verran tiukka tahti tähdellä tuntui olevan.
Käärijä odotteli oman fanilaumansa keskellä maalissa, kun presidentti Niinistö ja huima määrä kansalaisia sai oman lenkkinsä päätökseen. Poppari paineli heti presidentin puheille kun tämä käyskenteli Pikku-Finlandian kulmalle.
Missä viivyit? Tultiin tänne jo 10 minuuttia sitten! Käärijä kuittaili.
Niin, ei näkynyt! Niinistö naurahti.
Kommentit (3)
Puhetyyli olis voinut olla arvostavampi eikä noin alentuva. Ja olisi voinut jutella fiksumpia presidentin kanssa kävellen pidemmän matkan presidentin vieressä kerran Sauli oli hänet tilaisuuteen kutsunutkin.
Eikä olisi tsrvinnut kuittailla kävelyvauhdista ja olis voinut edes ne aurinkolasit ja hupun pois päästä iäkkäämmän ihmisen seurassa.
Arvostuksen puute tässä on ongelmana. Ap
Ongelma oli mikä?