Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huvittavia kommentteja sisustuksesta

Vierailija
13.08.2023 |

'Luulevatko ihmiset oikeasti, että Laattapisteen tai Vepsäläisen tuotteet ovat parempia kuin Ikean?' Olin vastaamaisillani, etteivät luule vaan tietävät, mutta ajattelin, että pitäköön harhansa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuota noin... ikealla on hyvin paljon hyviä tuotteita ja ne toimivat moitteettomasti aikansa. Esimerkiksi meidän lasten huoneet ovat Ikeaa, mutta nyt kun lapset ovat jo 17-22 vuotiaita ja huonekaluilla on ollut käyttövuosia liki saman verran, niin osa huonekaluista alkaa olla aika rähjäisiä. Esimerkiksi kaksi kotoa pois muuttanutta lastani eivät ottaneet näitä tavaroita opiskelija-asuntoihinsa juuri sen takia. Kotona ne kelpaavat kyllä mainiosti silloin kun nuoret tulevat kylään.

Appivanhemmilla on noin 20 vuotta vanha Ikean sohva, joka on kuitenkin reilusta käytöstä huolimatta oikein hyvässä kunnossa, joten kyllä sieltä löytyy kestävääkin. Sänkyjen halvat patjat tuppaavat kuitenkin menemään noin kymmenessä vuodessa kuopalle normaalilla käytöllä.

Teen työtä, jossa näen erilaisia sisustuksia paljon ja sitä, mistä huonekalut ovat, minulla ei ole mitään hajua, mutta esimerkiksi Ikean keittiön valitettavasti tunnistaa, ainakin ne vanhemmat versiot.

Vierailija
2/6 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ehkä ihan liity ap:n aloitukseen, mutta katsoin yhden jakson ruotsalaista antiikkiohjelmaa tekstiilitaiteilijoista. Suomessa heidän arvonsa ja maineensa on viety kunnian kukkukoille ja Suomi oli mukana kertomassa miksi. Ruotsissa ei ole samaa perinettä, joten me ostamme Ikeasta halvalla ns Ruotsin "Isolat" ja "Ishimotot" pitäen niitä vain halpatuotteina. Nyt joku ruotsalainen harrastaja oli koostanut niistä kirjan ja koetin etsiä kirjan nimeä netistä, joten jos joku muistaisi tai tietäisi olisin kiinnostunut hankkimaan kirjan. Kirjassa siis kerrotaan myös suunnittelijoita ja heidän muista taideprojekteistaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttavani, viisikymppinen ekonominainen, sanoi harrastavansa intohimoisesti sisustamista. Koko huushollin sisustus on suoraan Artekin katalogista. Se, että osaa katsella kuvia katalogista, ei vielä tee sisustajaa.

Vierailija
4/6 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikea on tunnettu sekundastaan suomalaisten keskuudessa, kun sitä vertaa muihin huonekaluihin. Mutta Ikea on levinnyt USAhan, Lähi- ja Kaukoitään asti. YouTuben kautta seuraan näissä asuvia ja kaikilla näissä paikoissa todellakin on Ikean tavarataloja, joista ihmiset ostavat into pipossa.

Vierailija
5/6 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Expedit-hyllyt kantavat edelleenkin CD- ja vinyylilevyjä, DVD- ja Blu Ray -levyjä ja musiikkiaiheisia kirjoja. Samoin kaksi pöytäkonetta nököttää ikealaisilla tietokonepöydillään (niiden nimeä en enää muista) ja saman sarjan laatikostot ovat niiden vieressä. Hyvässä kunnossa 15 vuoden jälkeenkin, kaksi aikuista ihmistä kun asunnossa asuu.

Muutto tulee eteen jossain vaiheessa, sitä en tiedä, miten muutosta sitten selviävät. Mutta vielä ovat siistejä eikä niissä ole mitään merkkejä hajoamisesta.

Vierailija
6/6 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ikea on tunnettu sekundastaan suomalaisten keskuudessa, kun sitä vertaa muihin huonekaluihin. Mutta Ikea on levinnyt USAhan, Lähi- ja Kaukoitään asti. YouTuben kautta seuraan näissä asuvia ja kaikilla näissä paikoissa todellakin on Ikean tavarataloja, joista ihmiset ostavat into pipossa.

Ikealla on myös todella hyviä tuotteita paljon ja ainakaan minä en odota, että huonekalut kestävät kymmeniä vuosia. Ikean huonekalut ovat myls kohtuullisen hintaisia ja ne on suunniteltu usein järkevästi sekä ovat helposti muunneltavissa erilaisiin tilaratkaisuihin sopivaksi.

Olemme asuneet mm. Saksassa ja Amerikassa vuosia aikoinaan ja kävimme sielläkin myös Ikeassa huonekaluostoksilla. Ostimme sieltä mm. täyspuisen ruokapöydän ja tuolit ja ne ovat olleet nyt mökillä erittäin hyvässä käytössä kymmenen vuotta. Sitä ennen ne olivat meillä lapsiperheessä käytössä noin 15 vuotta. Pintaa on hieman hiottu ja käsitelty, muuten ne ovat samat huonekalut kuin ennenkin.

Ostin ehkä seitsemän vuotta sitten Ikeasta itselleni työpöydäksi sähköpöydän ja se toimii moitteettomasti.

Myös muutama muu huonekalu on sieltä, tälläkin hetkellä istun terassilla Ikeasta ehkä kymmenisen vuotta sitten ostetussa terassituolissa. Tuolit ovat meillä kesät talvet ulkona, tosin talvella katoksen alla, mutta hyvät ovat vieläkin. Pehmustet ovat alkuperäiset myös ja niitä säilytän talvet lämpimässä varastossa.

Olen ostanut Ikeasta myös lukuisia tekstiilejä, eli esimerkiksi tyynyjä, peittoja, mattoja, verhoja ja lakanoita ja ne näyttävät kestävän todella hyvin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yhdeksän