Hei sinä, jolla jeesus on sydämessäsi (näin siis väität)
Miksi valehtelet toisista ihmisistä? Miksi panettelet muita? Miksi aiheutat pahaa toisen elämään, aiheutat mielipahaa toiselle? Miksi keksit toisista ihmisistä perättömiä tarinoita? Miksi sekaannut sotkien muiden ihmisten elämään? Miksi ilkeästi sekoitat suoranaisella valehtelulla toisten yksityiselämää?
Etkö tajua edes hävetä?!
Kommentit (5)
Kuitenkin, kun ihminen oppii tuntemaan Jumalan, ei tämä ihminen muutu sen kummemmaksi kuin on ollutkaan. Me olemme kaikki pahoja, perisynnin alaisia. Juuri siksi me tarvitsemmekin Jumalan armahdusta. Juuri siksi me käännymme Jeesuksen puoleen.
He kuuntelevat saatanaa vaikka eivät ole siitä tietosia. Sitä mitä he luulevat Jeesuksesta on suurin synti mitä ihminen voi tehdä ja se on saatana joka sepittää semmosia valheita heidän korviin. Ja koska saatan on jo heidät saanut vallalleen niin he kuuntelevat entistä enempi saatanaa ja tekevät tuota mistä sä ap mainitsit.
Mutta ei varmasti kaikki Kristityt oo semmosia.
Sinä taisit ymmärtää mitä ja millaista ihmistyyppiä tarkoitin :)
Ja sinulle 7, ei minulla ole tarvetta apua hakea, mutta lähipiirissä on henkilöitä, jotka ovat joutuneet vaikeuksiin sellaisten ilkeämielisten henkilöiden vuoksi. Tuttavani tarvitsisivat todellakin apua ja tukea, koska eräs hyväksi uskovaiseksi itseään tituleeraava henkilö tekee heidän elämästään helvettiä mm. levittelemällä valheita uhreistaan.
en valehtele enkä keksi tarinoita muista ihmisitä tai panettele tosillakaan tarinoilla. Mutta sekoan välillä toisten ihmisten elämään, koska toivon että siitä on apua heille ja heidän läheisilleen - joskus tosin vasta pitkällä tähtäimellä.