Mikä tätä ilmaa vaivaa?
Pitäisi tulla jo syksy ja viileätä mutta lpailevat vaan hellettä. Ei mitään järkeä näissä säissä nykyään.
Kommentit (10)
Olen niin loppu näihin helteisiin.
Elokuu on täyttä kesää ja helteet yleisiä. Oletko hieman tyhmä?
Kainuussa ollut koko kesänä ehkä neljä hellepäivää.
No älä. Ensin piti tulla ukkosmyrsky joka vie lämpöiset ja poutaiset säät mennessään, mutta ihan samanlainen sää nyt on kuin vaikka viime viikollakin. Tosin viime viikolla oli sateisempaa..
Ihan normaalia, että elokuussa on lämmintä. Elokuu on vielä kesää.
Vierailija kirjoitti:
Kainuussa ollut koko kesänä ehkä neljä hellepäivää.
Kainuussa ei kuulu ollakaan useampaa. Itse tykkään hurjasti "kainuulaisesta" kesäsäästä johon vaikuttaa paljon se, että jäämeri on niin lähellä koillisessa.
Taisi olla muuten juurikin tämä samainen 9. elokuuta kun oli ne hirmuhelteet joskus 2009. Silloin oli muuten Kainuussakin +33 astetta varjon puolella. Ei hyvä.
Ja ilma ihan sellainen sinapinruskea kun ryssälästä tunki metsäpalojen savu Suomeen.
Espanjassa on yli 40 astetta joten aika viileää täällä on siihen nähden.
Vatuttaa kun on ilmastointilaite jolla saisi ilman aina mukavan viileäksi mutta ei ole varaa käyttää sitä kun se syö niin paljon sähköä.
Normaalia säätä elokuussa, syyskuussakin joskus. Lokakuussa voit aloittaa ihmettelyn.