Pilaako käsidesi kynsilakan?
Jos käyttää käsidesiä, niin alkaako kynsilakka pehmentyä tai irrota käsidesin takia? Vai säilyykö lakkaus hyvänä?
Kommentit (15)
Osaisiko joku sanoa miten tämä on? Voiko lakata kynsiä, jos käyttää käsidesiä? Nyt on sanottu kyllä ja ei.
Ap
En usko että käsidesi pilaa. Mutta olen miettinyt tukkiiko Wc:n lavuaarin viemärin putken kun vähän väliä tukossa vaikka en sinne mitään rasvaa työnnä.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu käsidesistä, niitä on erilaisia.
Tavallisessa kaupassa myytävä, näyttäisi olevan 74 pros etanolia.
Ap
Ei minulla ole edes halpiskynsilakkaan vaikuttanut. Saa olla aika onneton kynsilakka, jos siihen kuivuttuaan joku käsidesi vaikuttaa.
Olen siis aamulla menossa manikyyriin ja siellä lakataan kynnet. Mietin vain, että uskallanko illalla käyttää käsidesiä vai sulaako lakka pilalle siitä. Illalla täytyy mennä käymään paikassa, jossa ohjeistavat sitä käytettävän. Ap
Ei se nyt kerrasta pilaa, mutta liuottaa kyllä. Siksihän käsidesillä saa pyyhittyä esim. tussin jälkiä pois pinnoilta.
Kyllä. Liuotin. Käsidesistä lapset sairastuvat myös.