Me suomalaiset olemme kyllä jännä kansa
Kommentit (9)
Sä tykkäät ja pari muuta hörhöä.
Ette ole koko kansa.
Me muut varataan lento etelään jos vaan on fyffee.
Joka vuosi omassakin somekanavissa on näitä " Ihana, kun saa vetää villasukat jalkaan ja polttaa kynttilöitä".
Mutta kai se on se "melankolinen nuotti" mikä on suomalaisten sydämiin kirjoitettu, kuten joku suuri suomalainen joskus asian ilmaisi.
Itse tahtoisin muuttaa Suomesta pois loka-huhtikuuksi. Tätä kohtaan teen koko ajan työtä ja onneksi mies ei ole sanonut etteikö se voisi olla mahdollista. Mutta eipä niitä paratiiseja ole olemassa, joka paikasta omat typeryydet löytyy.
Kieltämättä nyt on ollut hienot kelit. Ei liian kuuma ja ympäristö on vehreä kun on tarpeeksi vettä tullut.
Pohjoismainen kesä on ihana, etenkin verrattuna Välimeren kesään.
Nyt on kylläkin sateista, viileää ja valoisaa.
Palataan marraskuussa asiaan. Siitä kuukaudesta eivät kaikki pidä, vaikka ovat niitä pahoja suomalaisia.
Kovempi tuuli kiitos. Aivan järjetön määrä sääskiä. Vaikka ensin luulin ettei ne ole kun näyttivät liian isoilta sääskiksi. Ei voinut jäädä paikalleen ja onneksi lähdin pyörällä liikkeelle. Sen verran pysähtyy että röökin sytyttään niin saman tien on ötökät kimpussa.
Mulle sää kuin sää on kiva, tosin en mä noita metsäpaloja tänne kyllä haluis.
Sateinen ja kostea kesäsää on paras, terveisin allerginen.