Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lentokonematka 6h ja 11kk vauva...

15.12.2006 |

Mihin kaikkeen kannattaa varautua matkan aikana? Olemme lähdössä ulkomaille, ja vauvalla ei tietysti ole omaa matkustuspaikkaa, eli 6h pitäisi viihtyä sylissä!! Huhhuh... Kuinkahan tuo oikein sujuu, kun hyvä että puoli tuntia saa pysymään sylissä paikoillaan... Oiskohan jollain antaa kullan arvoisia vinkkejä matkan varalle? Olisin kiitollinen!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lentokoneessa helpotti huomattavasti, kun oli mukana erilaista naposteltavaa. Olimme kotona esikäsitelleet valmiiksi napostelupaloiksi kurkkua, porkkanaa, paprikaa ja tomaattia. Myös mandariinia tyttömme söi antaumuksella. Sylissä istuminenkin oli hetkittäin mukavaa kun sai käteensä palan herkkua, jota nakersi muutamalla hampaallaan.



Uusi kirja oli myös kiinnostavaa tutkailtavaa.



Nousut ja laskut olivat meillä tylsimpiä kun oli pakko istua paikallaan sylissä. Imettäminen auttoi korviin, ja kun ei enää maitoakaan jaksanut niin sitten ei muuta kun laulettiin hiljaa tytön korvaan. Ison osan matkasta tyttö seisoi sylissämme ja flirttaili ja " keskusteli" muiden matkustajien kanssa.

Vierailija
2/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaveri lensi 12kk ikäisen tytön kanssa viime kesänä ja sai vielä ton vauvakorin.. Vaikka siis se kai on tarkoitettu nuoremmille. Helpotti kummasti heidän matkantekoa, ku ei tarvinnu koko aikaa sylissä pitää.



Muuta mulla ei tuu mieleen ku en ole vielä itte lentäny lapsen kanssa.. Sekin tosin edessä maaliskuussa, joten itsekkin luen mielelläni vinkkejä. Meillä poika silloin viikkoa-kahta vajaa 12kk.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unohtui tosiaan sanoa tuosta babybasketista. Se on tosi kätevä kun saa lapsen nukkumaan pois sylistä. Niitä on tosin vain n. 2/kone, ja ne pitää varata etukäteen mahdollisimman ajoissa. Toivottavasti onnistutte sen saamaan. Lisäksi jotkut lentoyhtiöt jättävät mahdollisuuksien mukaan tyhjän paikan lapsiperheen viereen. Siitäkin on suuri apu. Myös ruoan voi lentokoneessa pyytää vanhemmille vuorotellen.

Vierailija
4/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lensin juuri yksin 10 kk energiapakkauksen kanssa pitkän 8 tunnin lennon. Kone oli onneksi molempiin suuntiin puolityhjä, saatiin jopa ihan oma penkkirivi! Kaikki meni onneksi hyvin.



Vessa on surkea, kannattaa varata paljon kosteuspyyhkeitä mukaan ja toivoa, ettei tule megakakkoja...meillä tuli kolmet ja olin vähän lirissä niiden kanssa. Onneksi olin syöttänyt tytölle paljon banaania ennen lentoa, ettei ollut ihan löröä. Pyllyn pesu ei onnistu minivessassa ja kaikki tapahtuu yhdellä kädellä, kun ipana on sylissä.



Hermojahan nuo lennot vaativat. Kannattaa ottaa rento asenne, jos vauva huutaa niin parhaanne varmasti teette olon helpottamiseksi ja muuta ette voi. Hyvä, että teitä on kaksi aikuista matkassa, voitte vähän huilia välillä.