Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka raskasta liikuntaa uskaltaa harrastaa raskauden aikana?

Vierailija
21.07.2023 |

Olen ennen raskautta käynyt salilla ja lenkkeillyt. Neuvolasta en saanut selkeää vastausta.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu ihan raskauden etenemisestä ja omasta kunnosta. Joissain tapauksissa voi urheilla loppuun asti normaalisti, toisissa määrätään vuodelepoon ennenaikaisen syntymän riskin vuoksi. Yleisesti ottaen, oman kunnon mukaan ja suurimpia riskilajeja vältellen. Putoamiset ja kaatumiset ei ole hyväksi vauvalle, nopeat käännökset saattaa aiheuttaa polvivammoja, kun odottavan äidin nivelet löystyy.

Vierailija
2/2 |
21.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni ratsasti hevostaan synnytystä edeltäneeseen päivään saakka. Loppuraskaudesta valitti vain könpelyyttään ja lantion löystymistä (? jotenkin noin sen kuvaili). Hyppäämisen lopetti jossain siinä raskauden puolivälissä kun maha alkoi tulla enemmän esiin ja häiritsemään tasapainoa.

Useampi tuttu on jatkanut aktiivista juoksuharrastusta viimeiselle kolmannekselle, sen jälkeen ovat keventäneet treeniohjelmiaan. Mutta sitten on näitä, jotka eivät raskausaikana ole pystyneet pahoinvoinnin tai kipujen vuoksi liikkumaan koko raskausaikana juuri ollenkaan, eli ilmeisesti todella tapauskohtaista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla