HS: Kokoomuksen puolueaktiivi kertoo, että puolue muuttui ihan toiseksi vuonna 2019-2023
Puolueaktiivien lähtö | Rajani meni tässä Neljä hallituspuolueen juuri jättänyttä kertoo, miksi erosi: https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009701716.html
Kattelus erosi kokoomuksesta. Hän kannatti sinipunahallitusta. Hän kertoo, ettei kokoomukselle SDP ollut edes mikään vaihtoehto hallituksen suhteen. Hänellä oli suhteita kokoomuksen sisäpiiriin ja tiesi mitä siellä ajatellaan. Kokoomus ilmeisesti siirtynyt reippaasti oikealle alkaen vuodesta 2019.
Kommentit (8)
"Kokoomus lankesi perussuomalaisten hunaja-ansaan"
Ei se mitään siirtynyt. Kokoomus oli vain oppositiossa 19-23 ja maassa oli vihervasemmistohallitus. Silloin oppositio krtitisoi vihervasemmistoa luonnollisesti.
Haastatellun ex-kokoomuslaisen mielestä puolueen kansanedustajaksi tuli v. 2019 henkilöitä jotka eivät edusta sitä kokoomusta johon hän aikoinaan liittyi, vaan kokoomus on muuttunut radikaalimpaan suuntaan ja ryhtyessään nyt persujen kanssa yhteistyöhön kokoomus luopui liberaaleista arvoista saadakseen läpi leikkauslistan ja työmarkkinauudistuksen.
Vierailija kirjoitti:
Maksumuuri.
Ei ole minulla tilausta. Mobiilisovelluksella ainakin voi lukea artikkelin. Liekä tahallaan laitettu tuolla tavalla, en tiedä..
Olen kyllä kirjautunut sisään, mutta minulla ei ole aktiivista tilausta..
Sanoo mm. että kokoomus sai ps avulla leikkaukset hallitusohjelmaan, liberaalien arvojensa hinnalla. Purra kiristi kokoomuksen tukemaan Junnilaa, kokoomuksen oli tuettava äärioikealle kallellaan olevaa ministeriä.
Olihan siinä haastateltu myös rkp eronnutta jäsentä joka sanoi eronneensa puolueesta koska hävetti olla jäsen kun rkp oli antautunut ps sanelemaan hallitusohjelmaan.
Ainahan kokoomus on sortanut köyhiä. Ei mitään uutta.
Se oli ihan selvä sivustakatsojallekin, että kokoomus halusi persut, ei sdp:tä hallitukseen. Epärehellistä kokoomukselta yrittää sumuttaa nyt asiaa niin että sdp ei olisi ollut kiinnostunut hallitukseen tulosta.