Turvaistuin-kasvot eteenpäin
Hei,
Milloin olette kääntäneet lapsenne turvaistuimen niin, että kasvot ovat eteenpän siis menosuuntaan päin? Meillä tyttö 1v7kk ja pieni kokoinen noin 10 kiloinen. Muistaakseni suositus vasta 15kg jälkeen????
Kokemuksia, suosituksia....
Mia
Kommentit (11)
Meillä neiti istuu kasvot menosuuntaan. Meillä on 9kg eteenpäin saa olla kasvot menosuuntaan istuin.Mutta tyttäremme painaa vajaa 16kg ja ikää 1v2kk.
Meistä istuin aika heppoinen jos ois vielä selkämenosuuntaan ja kuitenkin painava lapsi.
Seuraavalle toivottavasti löytyy sellainen istuin jonka voi pultata autoon kiinni ja pysyy tukevasti myös selkämenosuuntaan =)
Minusta painorajoituksista kannattaa pitää kiinni, ja tietenkin vähän kattoa lapsen ikää.
Meillä neiti joututtiin kääntämään 11kk iässä kasvot menosuuntaan.
Olimme pienessä kolarissa ja kaikki ollaan hengissä.
Auto meni lunastukseen ja jouduttiin ostamaan uusi,mutta yllätys yllätys eipä istuin enään olekkaan tukeva siinä selkämenosuuntaan.
Meillä neiti istuu kasvomenosuuntaan ja ei ainakaan vielä ole ollut ongelmia, kaikista vastoin käymisistä huolimatta.
Toivottavasti saat jotain selkoa tekstistäni... =)
istuin kohtaisia noi painorajoitukset. suositus on 3-vuotiaaksi asti selkämenosuuntaan.
mukaan voinut matkustaa kasvot menosuuntaan päin. Keskimmäinen poikakin painaa nyt kohta 4v. iässä vasta 14kg ja 2v. kuopus 13kg joten ollaan kyllä omalla riskillä nuo istuimet käännetty aiemmin kun lapset joutuneet istumaan polvet suussa.
(enkä nyt missään nimessä tarkoita etteikö uudestaan voisi keskustella :)
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=8822854&p=&mpage=1&tmode=…
Meillä 3v pienikokoinen tyttö ( painaa 11kg ) istuu sekä menosuuntaan, enkä aio häntä kääntää ennen kuin alkaa alla ahdasta istua näin.
Monessa istuimessa taitaa olla 15kg ja 3v rajoituksena mutta oli tuttavillani sellainen kasvot menosuuntaan istuin jossa suositus oli jo 9kg eteenpäin.
Saksan telkkarissa näytettiin crahs test dummy otoksia vauvoista ja turvaistuimista - aika hurjalta näytti kun kasvot eteenpäin menevältä leuka taipuu mahaan saakka, mutta kasvot taaksepäin menevältä varpaat kävivät otsan yli, mutta muuten pysyi istumassa ja pää pysyi tuolissa kiinni. Mutta onhan niitä muunkinlaisia kolareita kuin nokkakolareita. mutta tässä nyt yksi varteenotettava miete.
Sekä mari-81 edellisestä linkistä :-)
Mikä tässä on niin vaikeaa? Käykää Liikenneturvan sivuilla lukemassa asiasta. Eihän istuimen suosituspainoraja todellakaan ratkaise sitä voiko lapsen laittaa istumaan naama menosuuntaan vaan lapsen ikä ja paino. Selkä menosuuntaan on maalaisjärjellä ajatellen selvästi turvallisempi ja tosiaan asiasta on sitten lisää tuolla Liikenneturvan sivuilla sekä tuossa aiemmassa keskustelussa.
Marru-86:
Meillä neiti joututtiin kääntämään 11kk iässä kasvot menosuuntaan.
Olimme pienessä kolarissa ja kaikki ollaan hengissä.
Auto meni lunastukseen ja jouduttiin ostamaan uusi,mutta yllätys yllätys eipä istuin enään olekkaan tukeva siinä selkämenosuuntaan.
Nimim. mekin vuosi sitten kolarissa, auto lunastukseen ja istuimet uusiksi.
Tyttäremme oksensi aina matkustaessaan selkä menosuuntaan, ja alkoi jo pelätä koko autoa. 1 v 2 kk iässä käänsimme istuimen hyvällä menestyksellä toisinpäin, vaikka turvallisuus siitä kärsisikin. Mutta toisaalta, monetkaan meistä nykylasten vanhemmista eivät tod.näk. ole käyttäneet lapsena turvaistuimia ja hyvin ollaan hengissä vieläkin...
Meillä kakkonen siirtyi suunnilleen sen ikäisenä ja kokoisena (taisi olla 11 kg), kun muuten ei kaikki olisi mahtuneet autoon, mutta meillä Recaron penkki, jossa painosuositus 9 kg eteenpäin. Muissa se on se 15 kg - esikoinenkin tosin oli alle sen, ikää hieman vajaa 3 v, mutta tuli liian pitkäksi siihen, joten 13 kg:na hankittiin 15 kg penkki - " omalla vastuulla" . Sanoisin, että jos suinkin pystyy painorajojen mukaan menemään, niin menisi, mutta itse esikoisen kanssa ei menty eikä onneksi tullut ongelmia.