Olenko ainoa joka kuuntelee samaa laulua uudestaan miljoona kertaa
Siis jos löydän jonkun laulun niin saatan kuunnella sitä putkeen monta päivää 24/7, kunnes ehkä saatan vaihtaa toiseen jota kuunnella monta kertaa putkeen. En tiedä mistäköhän aivotoiminnan outoudesta tämäkin kertoo. Siinä hetkessä ne tietyt sävelet kuulostavat vain niin ihanilta.
Kommentit (6)
Mun mies tekee myös noin, mutta onneksi käyttää kuulokkeita koska muuten multa menis hermot.
Joskus käy noin kun löytää jonku korvamadon.
Teen samaa ja haluan sisäistää sanat kunnolla jne
Jostain kumman syystä, olen instrumentiksini ottanut sähkökitaran. Joskus harvoin, parinykymmenen kuuntelun jälkeen, saatan laulua ja sanojakin kuunnella, mutta aina palaan kitaraan. Nykyään jostain kumman syystä myös rumpuihin ja bassoon.
Lauluhan se on mikä kappaleesta tekee muistettavan, mutta minulle jollei soittajat toimi, biisi on turhake.
se johtuu traumaperäisestä stressireaktiosta. saat sillä toistamisella mielellesi rauhan. sinulla on jokin käsittelemätön trauma lapsuudesta. mutta mitä se haittaa, jos reaktio on tosiaan vaan tuo musan edestakaisin kuuntelu.
Jos mä löydän uuden hyvän biisin, kuuntelen sitä jatkuvasti kunnes kyllästyn. Sit etin uuden hyvän biisin. Entinen kaveri sanoi että kun löytää uuden hyvän biisin niin kuuntelee Max 2 kertaa päivässä ettei kyllästys.