Pidetäänkö Suomen lippua oven pielessä yms todellakin jollain tapaa huonona asiana?
Jos norjalaisen tai ruotsalaisen talon oven pielessä on kyseisen maan lippu, kukaan ei ajattele mitään.
Mutta suomalaista pidetään heti r.asistina?
Junttina?
Miksi?!
Kommentit (15)
Kuka pitää vai olkiukkeiletko taas?
Ootsä varma että se oli Suomen lippu, eikä hakaristilippu jonka olit laittanut siihen?
Koska juntit rasistit ovat omineet tavalliselta kansalta heidän isänmaan symbolit.
Meillä suhtaudutaan kunnioituksella lippuun ja liputus päiviin.
Kyllä voi pitää. Ei kai siinä mitään. Tosin se ei ole niin yleinen tapa kuin esim. USA:ssa, jossa se on ihan arkipäivää. Täällä ja yleensäkin varmaan Euroopassa, jossa tapa on harvinainen, se saatetaan rinnastaa erityisen voimakkaaseen isänmaallisuuteen. Nationalismilla saattaa kuitenkin olla vähän huono kaiku menneisyyden karmivien tapahtumien vuoksi.
Kaunis sinivalkoisin värein maalattu risti.
Kuka sitä voisi edes vihata?
Siihen on säännöt milloin saa liputtaa, en nyt jaksa katsoa.
Tai tiedä päteekö ne tuollaisiin mitä AP mainitsi.
Jenkit myös pitävät USA:n lippua terassilla, oven vieressä tms. näkyvällä paikalla omakotitaloissa kotimaassan ja ulkomailla asuessaan. Hyvin patrioottinen kansa
Isänmaallisuus on sairasta rassismia tässä maassa. Siitähän meillä on pitkät perinteet.
Ei pidä.
Tosin erona jenkkeihin on se että siellä kaikenlaisten etnisyyksien pihoilla liehuu jenkkilippu.
Suomessa leijonariipus-ukko jolla Suomen lippu ovessa on pääsääntöisesti 80äo öyhöttäjä jonka mielestä muut etnisyydet eivät edes saisi olla Suomessa.
Siinä on aika iso nyanssiero. Hieno vaakuna ja lippu on kansalaistunnuksena kaapattu persuöyhöttäjien taholta.
Onhan toi jenkkilässäkin nuijan merkki, vaikka siellä on paljon intohimoisempi lippukulttuuri, kuin Suomessa.
Vierailija kirjoitti:
Koska juntit rasistit ovat omineet tavalliselta kansalta heidän isänmaan symbolit.
Omitaan ne takaisin! Ei helpolla luovuteta!
Vierailija kirjoitti:
Jenkit myös pitävät USA:n lippua terassilla, oven vieressä tms. näkyvällä paikalla omakotitaloissa kotimaassan ja ulkomailla asuessaan. Hyvin patrioottinen kansa
Norjalaiset tekevät samoin.
Se suorastaan vaarantaa meidän hyvät suhteet Neuvostoliittoon.
Häh?
En oo moisesta kuullu.