No kertokaa nyt mikä sitten on se hyvä ammatti
No kertokaa ihmeessä mikä nyt sitten on se hyvä ammatti : D Tuntuu että kaikki mitä mietin lytätään alas koska ihan hirveää. Eihän tässä miksikään kohta uskalla. Haluaisin ammatin joka ei olisi pelkkää istumatyötä, ei hirveän stressaavaa (kuten joku lääkäri), vois liittyä ehkä jotenkin eläimiin tai lapsiin, ihan pärjäävä palkka.
Kommentit (16)
Kaikki tekniikan alan hommat asentajasta asiantuntijoihin.
Sori tekniikka ei sitten kiinnosta yhtään.
Vierailija kirjoitti:
Eläintieteiden professori
No nyt kuulosti ihan mielenkiintoselta? Mitäs siinä tehdään?
ehkä eläinlääkäri, tai voisiko joku lasten puheterapeutti, psykologi tms. olla ok?
Vierailija kirjoitti:
ehkä eläinlääkäri, tai voisiko joku lasten puheterapeutti, psykologi tms. olla ok?
Eläinlääkäriks tai psykologiks ei musta olis, mutta puheterapeuttia oon kyllä miettinyt. Mietin vaan et kyllästyiskö sitä ässien ja ärrien opetukseen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eläintieteiden professori
No nyt kuulosti ihan mielenkiintoselta? Mitäs siinä tehdään?
Erikoistutaan haluamaansa aiheeseen eläintieteissä, esim. saimaannorpat tai Turun saariston perhoset, ja tehdään tutkimusta aiheesta. Tutkimus on osittain kenttätyötä (=näytteiden/havaintojen/datan keräämistä ulkona), näytteiden/havaintojen/datan analysointia joko laboratoriossa tai tietokoneella sekä tieteellisten artikkelien kirjoittamista tutkimusten tuloksista. Kenttätyön, labrahommien ja tietokoneella istumisen osuudet vaihtelevat suuresti vuodenaikojen ja projektien mukaan, mutta vaihteluun pystyy itsekin jonkin verran vaikuttamaan. Tutkimuksen lisäksi voi olla opetusvastuuta eli omaan erikoisalaan liittyvien kurssien suunnittelua ja opettamista yliopisto-opiskelijoille sekä opinnäytetöiden ohjaamista.
Vaativan alan asiantuntija tietenki, se on lähes jokaisen ammatti tällä palstalla,pakko olla siis hyvä duuni.
Itse olen helpolla alalla asiantuntijana,DI.
Lastenhoidossa palkat taitaa olla matalammasta päästä, kun lääkäri oli jo poistettu listoilta. Eläinlääkärikään ei ilmeisesti ole vaihtoehto?
Monet pärjää kyllä niillä lastentarhankin maksamilla palkoilla, eli kai sitä voi sanoa 'pärjääväksi palkaksi' mutta ehkä täältä löytyy joku alalla jo työskentelevä jolla on oikeasti parempi tieto palkkatasosta ja riittääkö se elämiseen - yksin vai tarvitseeko puolison tulot myös.
Sulla ei selvästikään ole mitään käsitystä siitä mitä puheterapeutti tekee.
Maatalouslomittaja