Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Keski-Suomen murteet ylipäätään edes luetaan savolaismurteisiin?

Vierailija
13.07.2023 |

Keski-Suomen murteet kuvaillaan yleensä läntisiksi savolaismurteiksi josta puuttuvat savolaismurteiden tyypilliset piirteet ja on sen sijaan ottanut vaikutteita ja lainoja hämäläis- ja pohjalaismurteista. Mutta jos Keski-Suomen murteet eivät kanna savolaismurteille tyypillisiä piirteitä ja ovat "lainojen ja vaikutteiden" takia lähempänä hämäläis- ja eteläpohjalaisiamurteita, niin millä perusteella Keski-Suomen murteet luetaan savolaismurteiksi? Vai onko ainoa selitys se että historiallisesti nykyinen Keski-Suomen alue on kuulunut vanhaan Rautalammin pitäjään ja on ollut Rautalammin savolaisten eränkäyntialuetta huolimatta siitä, että kantavästön juuret on lähtöisin Kokemäenjoen vesistöstä tulleista asukkaista, jotka ovat asettuneet uudisasukkaiksi nykyisen Keski-Suomen alueelle vanhan Hämeen eli Tavastlandin maakunnan aikoina?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Idän ja lännen raja menee Keuruun kohdalla. Keuruu on Kokemäenjoen alueella ja siitä itään Kymijoen aluetta. Asutus on levinnyt varsinnin Keuruun länsiosiin Sääksmäen ja Ruoveden suunnista, siksi siellä puhutaan hämäläisittäin.

Vierailija
2/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotta ap:ta pidettäisiin savolaisena. Kaamee häppee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän keskisuomalaisten puheessa on yhä ilmiselvä savolainen intonaatio. Sen kuulee ihan maallikkokin.

Vierailija
4/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kielitieteilijät sen määrittelee. Kaipa ne oman duuninsa osaa.

Vierailija
5/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketä kiinnostaa. Suomi on tulevaisuudessa englanninkielinen maa.

Vierailija
6/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ketä kiinnostaa. Suomi on tulevaisuudessa englanninkielinen maa.

Ei ole vaan somalikieli hallita täällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
13.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pohjoisen Keski-Suomen murteet ovat savolaismurteita ihan selevästi. Toki länsiosissa on enemmän vaikutteita länsimurteista. Mutta aksentti on kuitenkin savolainen.

Jyväskylän eteläpuolella taas puhutaan hämäläismurteita.

Olen kotoisin pohjoisen Keski-Suomen länsirajalta. Peruskoulussa luokallani oli oppilaita Pohjanmaan puolelta. Kyllä sen murteesta huomasi, kuka on paikkakuntalainen, ja kuka naapurikunnasta.

Nyt asun pohjoisen Keski-Suomen itäreunassa. Olen ollut töissä sekä asuinpaikkakunnallani että naapurikunnassa Savon puolella. Murre-ero on hyvin pieni, joitakin yksittäisiä sanoja vain.

Puolisoni on kotoisin Jyväskylän eteläpuolelta, Keski-Suomesta, omien sanojensa mukaan Koillis-Hämeestä. Hän on sanonut, että kyllä täällä nykyisellä asuinpaikkakunnallamme on selvästi savolainen lähestymiskulma kaikkeen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kahdeksan