Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos on saanut perustoimeentulotukea maksimi määrän, eikä tarvitsekaan sitä

Vierailija
10.07.2023 |

Peritäänkö se takaisin automaattisesti? Tuleeko laskua myöhemmin? Kysyn kyllä Kelalta/Kelasta? mutta työaika päättyi siellä puolitoista tuntia sitten. Jos jollain on henkilökohtaista kokemusta arvostan vastausta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysymyksesi ei päde siinä suhteessa kun ei ole mitään "perustoimeentulotuen malsimimäärää". Kyllä toimeentulotuessa on myös takaisinperintää, mutta sen pitää olla jo tietoista ja tahallista vilppiä jne. Tavallisia liikamaksuja ei lähdetä perimään, kun on viimesijaisesta etuudesta kyse, mutta voidaan vähentää ensi kuun tuista (ylijäämän vyörytykset ym.)

Vierailija
2/4 |
10.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen voi käyttää viinaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos haet seuraavalle kuulle tttukea niin kyllä se entinen tuki olisi olla käytetty. Tai ainakin nostettu tililtä pois,muuten se huomioidaan.

Vierailija
4/4 |
10.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei, avaan hieman lisää. Työmarkkina-mikä työttömyyskorvaus se ikinä onkaan, evättiin koska en saanut uutta sopimusta ajoissa TE-palveluihin enkä Kelaan. Kelassa nähtiin asia niin, että olen oikeutettu täyteen toimeentulotukeen, vaikka uusi sopimus oli jo tehty

Toimeentulotuki on maksettu tililleni, olen työkokeilussa, jossa työttömyyskorvaus ja se kuuluisa 9 €/päivä tulee kuun viimeinen päivä.

Työkokeilu jatkuu 3.9.2023 ja sen jälkeen jatko ona avoin. Mahdollinen työ, palkkatuettu työ tai työttömyys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme viisi