Silmälääkärissä käyty ja puudutustipat ja jotkut laajentavat tipat laitettu. Vaikuttaako näkemiseen vai miksi mä näen tosi sumeesti?
Kommentit (23)
Joo ne vaikuttavat näkemiseen ja nyt ei missään nimessä saa ajaa autoa. Vaikutus loppuu jossain kohtaa saman päivän aikana.
Nuo on akuutin silmäsyövän tyypilliset oireet.
Sinuna varaisin välittömästi ajan lääkäriin.
Silmätipat, joita laitetaan silmäpohjan kuvauksen onnistumiseksi, hämärtävät näköä. Se menee nopeasti ohi.
Olisin varuillani. Silmälääkäreissä rikollisia ja mt-ongelmaisia, ainakin HUS:issa.
Mulla kesti seuraavaan päivään ennen kuin pupillit oli normaalit.
Vierailija kirjoitti:
Silmätipat, joita laitetaan silmäpohjan kuvauksen onnistumiseksi, hämärtävät näköä. Se menee nopeasti ohi.
Kiitos! Ei ole ennen tipoja laitettu.
Kävin itse silmälääkärissä viime viikolla. Sama juttu. Muutaman tunnin oli näkökenttä sumeana tippojen takia. Täysin vaaratonta ja menee ohi omia aikojaan.
Onhan sinulla aurinkolasit mukana?
Ihme, ettei lääkäri maininnut mitään. Esim. autolla ajo kielletty toimenpiteen jälkeen.
Silmälääkärissä käynti on yksi turhimmista asioista elämässä. Silti siellä pitää muutaman vuoden välein käydä
Kyllä vaikuttaa näkökykyyn. Itellä laitettiin onneks vaan toiseen silmään, niin pärjäsin yksin (kaverilla laitettiin molempiin, niin sillä piti olla hakija/kotiin saattaja), mutta oli kyllä villi fiilis.
Itse ajattelin lukevani lehteä sillä aikaa, kun tipat vaikuttavat ja lääkäri ottaa vastaan, mutta eihän siitä mitään tullut, kun ei nähnyt lukea. :)
Muutama kuukausi sitten kävin kanssa.20km matkaa,itse ajaen,pimeetä,vesisade.Se on sitä suomalaista laatutyötä kun ei kerrota ennakolta että älä tule itse ajaen... Vaikutus kesti noin 3 tuntia.
Vierailija kirjoitti:
Silmälääkärissä käynti on yksi turhimmista asioista elämässä. Silti siellä pitää muutaman vuoden välein käydä
En nyt sanois, mulla todettiin silmäsairaus optikolla ja silmälääkäriltä sain diagnoosin ja lähetten hoitoihin, jotten ihan heti sokeutuisi.
Laitetaanko noi silmätipat aina käynnillä?
Pystyykö käynnin jälkee menee shoppailee jos on tipat laitettu ?
On muuten hauskat animesilmät kun katsoo peiliin....
Siis häh. Ootsä aikuinen vai joku naislapsi.
Ne tipat pistetään että lääkäri näkee silmän sisälle.
Rentouttaa silmän lihakset ja tästä syystä et kykene tarkentamaan.
Tuo vaikutus jää ikuisesti eikä mene ohi. Siis näkösi on nyt sitten tuo.
Tottakai vaikuttaa. Menee kyllä ohi.