Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko paikalla kanien omistajia?

Jänishousu
06.07.2023 |

Haluaisin vaihtoehtoisia ideoita erilaisiin asumuksiin kaneilla. Itselläni on 4 pitkäkorvaa joille mietin eri vaihtoehtoja. Miten teillä kanit asuvat?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saunassa oli kanin koti mutta ei oikein viihtynyt yksin. Ei ollut erikseen mitään häkkiä ja sai liikkua koko asunnossa ihan vapaasti.

Vierailija
2/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

talvet yläkerrassa  omassa huoneessa,  vapaana ja kesät erittäin isossa ulkohäkissä mallia kanala tai koiranhäkki jossa sääsuojakoppi ja aktiviteetteja.

2 kania on

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ottaisi sisätiloihin kania. Viihtyvät viileämmässä ja tarvivat tilaa. Kun itsellä oli kaneja, olivat talvet hevostallissa karsinassa ja kesät koirahäkissä pihalla. Joskus siirtelin kettuhäkissä ympäri pihaa syömään. Ne muovihäkit mitä kaneille myydään ovat aivan liian pieniä. Vrt turkiseläinten kasvatuksessa käytettäviin kettuhäkkeihin, jotka 2 yhdistettynä 340x12075 kokoiset, koirahäkki väh 4x4m, kuten myös hevosen karsina. Lemmikkiliikkeissä myytävän kokoisessa ei saa pitää. Ei myöskään talvella ulkona tai sitten pitää olla lämmitetty koppi. Jos vesi jäätyy, on liian kylmä tila. Ketun puinen pesäkoppi on hyvä sisämökiksi kanille. Ulkohäkin pitää olla katettu. Veto ja kosteus on pahasta.

Vierailija
4/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina vapaana asunnossa. Opetettu, että työhuoneeseen ei mennä. Kanilla myös oma häkki, jossa käy tarpeillaan ja syömässä. Mutta käytännössä kani on aina siellä missä minäkin.

Vierailija
5/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten pitäisit vaikka kissaa. Vessalaatikko johon olki/ pellava tms kuiviketta ja heinää päälle. Oppii nopeasti mutustelemaan ja asioimaan. Vettä tukevaan kulhoon. Suojaat johdot ym ja ota muutenkin selvää hoidosta ja ruokinnasta. Lukaise puputädin blogi ja nauttikaa elämästä. Kanit ovat mukavia🐇...

Vierailija
6/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kanit olivat vapaana talossa. Käytännössä vain keskikerroksessa, koska yläkerran portaita eivät menneet kuin max pari askelmaa ylöspäin, ja kellarin rappusiin eivät koskaan menneet. Oli myös kanihäkit, jossa kävivät syömässä ja juomassa + joskus myös nukkumassa. Mutta häkkejä ei koskaan laitettu kiinni

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä on luppakorva ja hermeliini, molemmat naaraita. Elävät vapaasti pitkin asuntoa ja ostin niille ikeasta sellaisen puisen "säilytyspöydän" mihin tein aukon mistä pääsevät vessaa ja syömää heinää. Ja tosiaan asunto on 60 neliönen ja ulkoilumahdollisuudet

Vierailija
8/8 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on 2 kania vapaana asunnossa koko ajan. Johdot on suojattu ja vessassa niillä on pari hiekkalaatikkoa jonne voivat mennä tarpeilleen, lisäksi asunnossani on niille 2 isoa tehdäshäkkiä joiden ovet ovat aina auki, niissä molemmissa on myös hiekkalaatikot joissa käyvät toisinaan.

Molemmat pieniä risteytyskaneja.

Kaikki johdot yms on suojattu hyvin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän neljä