Mitä 38v nainen voisi vielä alkaa harrastamaan? Vinkkejä kaivataan! Kerro
Kommentit (76)
Miteen niin "vielä"? Onko suurimpaan osaan harrastuksiin ikärajoite?
Onko kävely, juoksu, uinti, shakki, kirjoittaminen, tennis, sulkapallo, lautapelit, maalaaminen, lintubongaaminen tai leffojen katsominen jotenkin epäsopivaa tai noloa 38-vuotiaille naisille? Tee mikä tekee iloiseksi ja harjoitus tekee mestarin.
Itse olen 31-vuotias nainen ja teen mitä lystään (eli juoksen, treenaan, katson leffoja, valokuvaan ja pelaan pelejä)
puutöitä, työväenopistossa on kursseja aloittelijoillekin, joskus jopa vain naisille
valokuvaus
geokätkentä
neulominen
korttiaskartelu
Yleensähän vanhat ihmiset täyttää ristikoita, neuloo, virkkaa.
A niin kuin aerobic
B niin kuin biljardi
C niin kuin curling jne.
Jos on lapsenlapsia, panosta heidän viihdyttämiseen.
Myös puutarhanhoito hyvä harrastus.
Samaa mietin kuin muut eli mitenniin vielä? Juu, voi olla että ihan mestaritasolle on vaikea yltää jonkun soittimen soittamisessa tai vaikka taitoluistelussa, mutta kyllä mitä tahansa voi harrastaa.
Ompelu. Jos on hyvä ompelukone, suunnittele vaatteita.
Kamppailulajeja.
Balettia.
Taitoluistelua.
Instrumenttien soittamista.
Pitsitöitä kannattaa opetella tekemään. Myös arkunveistokurssi on hyvä, jos pitää enemmän teknisistä käsitöistä. Perilliset säästää sitten rekvisiitassa.
Sanoisin, että jokin soitin voisi olla mielekäs harrastus. Alku on hankalaa, mutta kun alkeet on hallussa, niin luovuus voi kukoistaa. Piano, laulu, jousisoittimet nyt esimerkkinä.
Kukkien kastelu, martat, kirkossa käynti, ristikot, vesijuoksu aamukuudelta, sauvakävely ja sauna.
Kaikkea paitsi seiväshyppyä. Kun olet treenannut pari vuotta salilla ja voimistellut niin voit harkita sitä seiväshyppäämistä.
No vaikka laskuvarjohyppyä, pitsinnypläystä, postimerkkien keräilyä, juoksua, tuuban soittoa tai kosken laskua.
Kuinka niin vielä?