Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uusi pääministeri

Itkettää Suomen tulevaisuus
18.06.2023 |

Voi apua! Miten voi aloittava pääministeri illan uutisissa sanoa: "Suomeen on vuosikymmenien aikana muodostunut sosiaaliturva, jonka vuoksi ihmisten ei kannata lähteä töihin."

Mun työpaikalla käy ihmisiä töissä, paljonkin. Erilaisilla koulutustaustoilla, eri ikäisiä, joku syntynyt ulkomailla ja jotenkin Suomeen päätynyt, erilaista osaamista ja toimintakykyjä, joku tekee lyhennettyä viikkoa oman sairauden tai perhetilanteen vuoksi...Kaikki me kuitenkin työskentelemme yhteisen päämäärän eteen. Päivittäin.

Sitten kyllä lähikaupan liepeillä viettää aikaa ihmisiä, jotka eivät käy töissä. En usko että heistä enää työntekijöiksi olisi, heistä olisi jonkun pitänyt ottaa koppia jo vuosia sitten. Silti näen, että heilläkin on oikeus toimeentuloon. Maksan veroja että heidänkin elämänsä olisi jokseenkin turvattu.

Kiitos YLE uutisen leikkauksesta!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme seitsemän