Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

urpotyhmää pakotta ihmisiä matalapalkkaan ja osaamattomuutta vaativiin,

Vierailija
14.06.2023 |

urpotbugista pakottaa ihmisiä matalapalkkaan ja osaamattomuutta vaativiin,

kun ansiosidonnaista leikataan, hyvin todennäköistä että sieltä putoajien suuri joukko jotka eivät tule toimeen eivät saa toimeentuloon nähden tukea. mikä hyöty hankkia entistä suuremmalle joukolle häiriömerkintöjä, tuhota heidän terveytensä, ja todennäköisesti osaaminen jne.? kun arkirutiinit vievät sen energian liian minimiin ajetulla rahoituksella, pakko ei todellakaan luo kun matalan tason epätyypillisiä ja laaduttomia vakansseja (jotka eivät tue kuin kehittymätöntä yritystoimintaa, niitä joita ei kiinnosta kehitys vaan lyhyentähtäimen osinko- ja tuotonahneus).

hyvin moni opiskelijakn (puhumattakaan 9h /pv orjatyö) tulee varmasti yrityksille halvaksi (kilpailuakin vääristäväksi) työvoimaksi kun ei tarvitse maksaa valmistumisen tuomaa palkkaa eikä muutenkaan jatkokouluttaa. hyväksikäyttösysteemi.

tulee esiin sama spilän sekoilu tekotyöllistämisestä jossa laaduttomat vakanssit korvaavat sen osaamisen mikä maassa on jo hukattu 1990, 2010 luvulla.

muuten sosiaalipuolen rahoituksen kuoppa eu tasoon ja muihin pohjoismaiihn tehtiin 2010 luvulla. seuraukset, osaamisen romahtaminen, sosiaaliset ongelmat, tuottavuuden romahdus, jne mitä talousmaantieteessäkin voi havaita..

nyt edes velkaa ei ole voinut ottaa tarpeeseen. muiden asioista päättäminen ei ole neuvottelua, toisaalta emme usko että varsinkaan eu tasolla ja muulla tasolla soitellen neuvotteluihin on mitenkään etu pienelle maalle.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pese naamas ja mene töihin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla