Lue keskustelun säännöt.
7 kk päiväunet
06.12.2006 |
Minkälaisia päiväunia teillä nukutaan? Meidän 7 kk nukkuu kahdet, monesti vain 45 min - 1 h kerrallaan, hyvässä tapauksessa toiset unet n. 1,5 h. Jotenkin tuntuu, että tämä on kovin vähän varsinkin kun öisinkin heräilee aika paljon. Yöunet on n. 9-11 h miinus heräilyt. Viime aikoina on kovasti kehittynyt liikkumisessa, istumiset konttaukset ym. jotka varmasti aiheuttavat levottomuutta myös uniin. Miten muilla??
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Nukkuu vähän vaihtelevasti päivisin ja öisin. Tuntuu kuitenkin, että nyt ollaan siirrytty kaksiin päiväuniin. Esim. tänään herättiin yöunilta puoli kymmenen aamulla (illalla mentiin poikkeuksellisesti myöhään nukkumaan), ekat päiväunet poitsu nukkui puolen päivän aikaan, n. 2 tuntia. Toiset päiväunet hän nukkui viidestä puoli seitsemään. Kaikki päiväunet poika nukkuu yleensä vaunuissa ulkona. Yöunille vauva laitettiin puoli kymmeneltä. Vauva herää öisin aika usein joko syömään tai muuten vaan levottomuuttaan. Tällä hetkellä ei ilmeisesti ole tulossa uusia hampaita eikä muutenkaan ole näkyvästi oppinut mitään uutta ihan lähiaikoina. Tietysti jatkuvasti kehittyy vaikkei aina näkyviä uusia asioita ilmenisikään. Yöunet kestää tavallisesti n. 11 tuntia -heräämiset.
Vauvat tuntuisivat nukkuvan niin eri määriä, etten olisi teinä huolissani vauvan vähästä nukkumisesta. (Eikä määrä minusta niin vähäiseltä vaikuttanut.) Kyllähän sen näkee vauvasta, jos hän nukkuu liian vähän. Tietysti, jos vauva on jatkuvasti huono tuulinen, niin voi olla että hän tarvitsisi enemmän unta, muttei jostain syystä osaa nukkua. Jos me yritämme saada vauvan päivällä sisällä nukkumaan, hän kyllä nukahtaa mutta nukkuu yleensä vain 45 minuuttia. Ulkona siis nukkuu selvästi paremmin.