Kumman valitsisit: 6 kk täysin yksin vai 6 kk big brother tyyppisessä paikassa?
Eli jos ois pakko valita jompi kumpi, niin kumman valitsisit:
6 kk täysin yksin kaksiossa jossa pääsisit ulkoilualueelle kävelylle yms., elintarvikkeet tuotaisiin kontaktittomasti oven taakse; ei pääsyä someen eikä nettikeskusteluihin, mutta muuten nettiin pääsisi lukemaan ja katselemaan videoita, kuuntelemaan musaa yms.
vai
6 kk big brother tyyppisessä asumuksessa muiden, tuntemattomien ihmisten kanssa mutta ilman televisioimista; kuten BB:ssä, omaa huonetta ei olisi vaan joka hetki olisi oltava muiden seurassa, vain vessaan pääsisi käymään yksin, mutta siellä ei saisi oleilla muuten vain. Ulkoilualueelle pääsisi vain muiden kanssa porukassa. Ei pääsyä someen myöskään tässä vaihtoehdossa.
Kommentit (25)
BB-talon tyyppisen. En viihdy yksin, enkä ole oikein koskaan edes asunut yksin, vaan lapsuuden kodin jälkeen ystävieni kanssa kämppiksinä, parin miehen kanssa ja nyt lasteni kanssa.
N38
Täysin yksin ehdottomasti. Toinen vaihtoehto olisi ihan painajaismainen.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Koronan aikaan ykkösvaihtoehto on jo koettu. Oli ihanaa. En missään nimessä kestäisi BB taloa.
Yksin elän muutenkin. Jos voisin vaikuttaa siihen, että Big brother -tyyppisen paikan porukka olisi samanhenkistä, voisin valita senkin, mutta jos siellä olisi sellaisia kuin ohjelmassakin, niin todellakin mieluummin yksin.
vauvallekaan ei siis pääsisi?
mutta eihän ne pääse siellä talossakaan. niillä ei ole nettiä tai telkkareita siellä.
Vierailija kirjoitti:
vauvallekaan ei siis pääsisi?
mutta eihän ne pääse siellä talossakaan. niillä ei ole nettiä tai telkkareita siellä.
Kumpakaan ei sitten käy!
6kk ilman vauva palstaa? Mä sekoisin.
Bb talossa ehdottomasti. Osaan vetäytyä omiin ajatuksiini myös seurassa, jos ei huvitq jutella (ja varmaan muutkin haluaisi välillä vaan olla hiljaa), mutta yksin tulisin kyllä hulluksi.
Yksin, ihan ehdottomasti. Mä tulisin hulluksi jossain BB-talossa, missä ei ole hetken rauhaa. Lukittunahan sielläkin joutuu olemaan, mutta sekopäiden kanssa ja ilman nettiä ja telkkaria.
Yksin! Raskasta tulisi olemaan pitemmän päälle, mutta toisessa vaihtoehdossa ahdistuisin nopeammin ja enemmän.
Yksin tietysti, helppo valinta. Bb-taloon en haluaisi ikinä.