Onko lapsilla yleensä kausia, jolloin syö huomattavasti vähemmän kuin ennen?
En tiedä pitäiskö alkaa olla jo huolissaan... Meidän vajaa 2-vuotias lapsi söi aikaisemmin tosi hyvin, puurot aamulla ja illalla, 2 ruokaa ja pienen välipalan. Nyt ei meinaa maistua oikein mikään. Iltaruoka on oikeastaan ainoa ateria jolloin syö kunnolla, muilla kerroilla menee ehkä pari lusikallista. Usein illalla ja aamulla annankin nykyään leipää, kun se menee vähän paremmin, mutta äskenkin riitti puolikas paahtoleipä ja muutama muro kun lapsi jo alkoi vääntäytyä pois pöydästä
Tätä on kestänyt varmaan kuukauden. Vaatteista huomaa lapsen jo vähän laihtuneenkin (ei mitenkään haittaavasti). Annanko hänen syödä niin vähän kuin haluaa, vai koitanko suostutella syömään enemmän?? Nykyään usein menee suostuttelun puolelle, mutta en tiedä onko sekään oikein hyvä.
Kommentit (5)
Jos tarjoat lapselle ruokaa normaaliin tahtiin eli n. 3-4 tunnin välein (aamupala, lounas, välipala, päivällinen, iltapala) niin ei lapsi kuole nälkään.
Meillä syö aina vähän paremmin sitten toisella aterialla jos yhden jättää väliin. Tänään esim. lounas oli 3 kanapalaa (yhteensä siis noin 1 rkl) ja 3 lusikallista perunamuusia, yksi tomaatti ja vähän vettä.
Täällä 2v vaihtelee määrät. Välillä kasvaa pituutta silmissä ja syö kun hevonen ja sitten taas vähentää.
tulee vaan siitä sellainen arvovaltataistelu johon ei kannata lähteä.
Ummetuksesta ei taida ainakaan olla kyse, koska kakka kulkee hyvin, yleensä pari kertaa päivässä.:)
Olen sortunut siihen, että koitan tarjota jotain parempaa jos ei meinaa syödä, niin kuin äsken iltapalalla kun meni vain puolikas leipä, tarjosin lapsen lempimuroja lisäksi. (Ruuan sijasta en tarjoa muuta.) Tiedän että se on huono tapa, eikä se toinenkaan vaihtoehto yleensä kuitenkaan oikein maistu. Täytyy siis vain luottaa että lapsi syö sen mitä tarvii.
Kiitos vastauksista!
ap
Neuvolan tätiltä olen näin kuullut. Eli lapsi tietää itse milloin on sopiva määrä.
Suostuttelu ei todellakaan ole oikea keino. Suhtaudut vain normaalisti. Eli tarjoat normaalia ruoka, etkä kiinnitä sen kummemmin huomiota. Ei ainakaan mitään extra-välipaloja ja herkkuja.
Tietenkään montaa kuukautta ei kannata katsella, jos ihan oikeasti alkaa laihtua. Soitat sitten vaikka neuvolaan.