Ylipainoinen miksi syöt enemmän kuin kulutat?
Kommentit (23)
Ei minulla ole kulutuslaskuria missään.
pahoinpitelin ennen ihmisiä
mutta ruoka rauhoittaa 👍
Vierailija kirjoitti:
Ei minulla ole kulutuslaskuria missään.
Peili on paras laskuri kaikkeen. Se kertoo kyllä jos syöt liikaa :-D
Kun syö ja saa painoa lisää kasvaa perusaineenvaihdunnan energian kulutus. Joten siis syömällä enemmän kulutan enemmän.
Koska olen masentunut enkä jaksa tehdä töiden lisäksi muuta kuin nukkua ja syödä.
En halua olla ilkeä perheelleni
mitä olen jos en syö
Syön kunnes pahin nälkä helpottaa, sitten sinnittelen siihen asti että alkaa heikottaa ja kädet täristä, ja syön taas sen verran että selviän. Ylipainoa paljon, kymmeniä kiloja, mutta tällä syömisellä ja päivittäisellä liikunnalla olen onnistunut pitämään painon alle 100 kg. En tiedä kuinka paljon vähemmän pitäisi syödä että olisin hoikka. Hämmentävintä on, että hoikkien työkaverien annoskoot ovat samoja kuin minunkin. Ehkä eivät syö enää kotona mitään?
jos en syö - tulee ero
koska silloin olen todella paskamainen
.
jos syön olen mukava ja rento
Varmaan samasta syystä kuin harrastan seksiä, vaikka oon jo 58: koska SE ON NAUTINTO.
Väsymykseen. En kertakaikkiaan meinaa muuten pysyä hereillä. Teen töitä ja opiskelen öisin. Olen ollut vuosia niin väsynyt, että nukahtelen työpöydän ääreen monta kertaa viikossa. Jos menen lattialle makaamaan, nukahdan alle minuutissa. Ja koska on pakko yrittää tehdä töitä, ruoka auttaa pysymään hereillä. Yritän silti syödä mahdollisimman terveellisiä välipaloja.
Ei ylipainoinen välttämättä syö yhtään enempää kuin kuluttaa.
Lihova, siis ihminen, joka lihoo, syö enemmän kuin kuluttaa.
olemme AP silti kaikki yhdessä sitä mieltä, että olet idiootti
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei minulla ole kulutuslaskuria missään.
Peili on paras laskuri kaikkeen. Se kertoo kyllä jos syöt liikaa :-D
Mittanauha kertoo myös, mutta molemmat toimivat viiveellä.
Vierailija kirjoitti:
Ei ylipainoinen välttämättä syö yhtään enempää kuin kuluttaa.
Lihova, siis ihminen, joka lihoo, syö enemmän kuin kuluttaa.
totta
No en itse asia syö liikaa vaan juon. Siitä tulee liikaa kaloreita.
No siinäpä sulle ohjelmaa tälle viikonlopulle, kun ei mielenkiintoisempaakaan ilmeisesti ole. :D
Parasta on jos ei aloita sitä ensimmäistä laihdutuskuuria. Monella ylipaino johtuu siitä, että ollaan teininä alettu normaalipainoisena laihduttelemaan. Paino on laskenut ja noussut ja on ollut kitukuuria toisensa perään.
Jokainen laihdutuskerta pienentää perusaineenvaihduntaa, koska laihduttaessa ei painoa lähde pelkästä rasvakudoksesta vaan myös lihaskudoksesta. Lihaskudos kuluttaa energiaa moninkertaisesti enemmän kuin rasvakudos. Sen vuoksi kehon rasvaprosentti nousee jokaisen kitukuurin jälkeen ja aineenvaihdunta hidastuu.
Kitukuurin jälkeen ruokahalua voimistavat hormonit ovat tapissa kaksi vuotta kuurin jälkeen. Onko mikään ihme, että on nälkä ja menetetyt kilot tulevat korkojen kera takaisin. Monella tämä on todellisuutta teinistä lähtien. Osalla jopa pikkulapsesta lähtien. Suomessakin jopa kuusivuotiaat laihduttavat, koska haluavat sopia paremmin normeihin.
Näitä painoaloituksia on tällä foorumilla niin paljon, että suosittelen etsimään tutkimustietoa poskenpaukutuksen sijaan. Jotenkin turhauttaa, että olen selittänyt tämän asian yksinkertaistettuna vähintään tuhat kertaa, eikä sitä vieläkään uskota.
on nälkä
jos en syö alkaa ahdistaa
jos en syö alkaa kaikki raivostuttamaan enkä voi hallita sitä