Kuvittelenko vai ovatko hotellit erittäin kalliita nykyään?
Suunnittelen kaupunkilomaa Helsinkiin jossa ei ole tullut käytyä sitten pandemian jälkeen. Katsoin hotelleja viikonlopuille sekä arkipäiville sekä varaussivujen että hotellien omien sivujen kautta ja yllätyksekseni yksi yö suht hyvässä ketjuhotellissa kustantaisi sen 180-220€ yöltä. Ihan sama katsoiko hotellia tämän kuun lopulle vai syyskuun alkuun.
Te enemmän matkustelleet, onko hotellien hinnat nousseet suht lyhyessä ajassa huomattavasti? Harrastin joskus kaupunki- sekä työreissuja suht usein ja kivaan hotelliin pääsi usein 100-140€ yöltä. Vai enkö osaa etsiä hotellia oikeasta paikkaa?
Kommentit (14)
Juu kotimaanmatkailu on kallista. Tammikuussa löydettiin hyvä diili Madeiralle, koko viikko 4 tähden hotellissa + suorat lennot yhteensä 700e/hlö. Eikä Madeira ole edes kaikkein halvimmasta päästä. Kotimaassa ei ole varaa tämmöisiin reissuihin.
Vierailija kirjoitti:
Ovat nousseet, järkyttävä hinta. Kotimaassa en enää lomaile, kun ulkomaille uusiin maisemiin pääsee halvemmalla.
Pakko sanoa samaa. Se lähes 200€ jostain Sokos-hotelliyöstä sesongin ulkopuolella on kyllä todella iso summa rahaa huomioiden että siellä käydään vaan nukkumassa.
Olin muuten pari vuotta sitten Radisson Blu -hotellissa yön elokuussa tyyliin 100€ hintaan löydettyäni jonkun superalennuksen. Nyt tuollaisia ei kyllä ole yhtikäs missään. :D
Haluaisin siis tukea kotimaista matkailua ja yrityksiä mutta pari hunttia lisää ja pääsee lomalle lentoineen.
Risteilyjen hinnat 200 euroa kunnollisella hytillä. Varasin itselle sellaisen ja sitten olen lähdössä kreikkaan niin hotelli viikolta maksaa 900 euroa.
Kyselin yhdeltä tutulta naiselta koska se on lentoemäntä että mikä hotelli olis hyvä kreikassa ja sen suosituksen perusteella varasin loman ja hotellin. En halua mihinkään torakka hotelliin. Hotellissa pitää olla hyvä suihku, uima-allas ja baari ja ranta vieressä.
Me oltiin viime vkonloppuna hotellissa hesassa, halvimmat huoneet hyvässä hotellissa sen 140e.
Kyllä, hotellit, majatalot, mökit, kaikki todella kalliita. Kannattaa ennemmin lähteä ulkomaille.
Itse en ole hotelleja niin tarvinnut, mutta olisi kiva matkustella Suomessa pienillä paikkakunnilla. Se ihmetyttää, että majatalot ynnä muut pitää niin hirveitä hintoja. Sitten tuskailevat, kun ei ole tarpeeksi asiakkaita.
Me tehdään paljon kotimaanmatkoja ja kyllä ovat viime aikoina nousseet rajusti.
Onneksi välillä on jotain tarjouksia, silloin pitää aina hamstrata.
Suosittelen Valo-hotellia. Hinta-laatu kohdillaan. Maksoin 77 e yö aamupalan kera, Booking.com kautta varasin. Mannerheimintie 109. Pasilasta pääsee kätevästi bussilla.
Kylpyläosaston käyttö 20 e/kerta. Katolla poreamme, sauna, kylmäallas. Sisätiloissa uima-allas, höyrysauna, tavalliset saunat ja suihkut. 
Vierailija kirjoitti:
Ovat nousseet, järkyttävä hinta. Kotimaassa en enää lomaile, kun ulkomaille uusiin maisemiin pääsee halvemmalla.
Missä maissa missä lomailet on paras majoitustilanne, jos miettii hinta-laatusuhdetta ?
Scandicilla koko ajan tarjouksia esim kesäksi 89 euroa/yö. Eli höpö höpö.
Onhan ne hintavia. Sokos hotel Tripla voisi olla yksi vaihtoehto, reilun satasen on halvimmat nopealla silmäilyllä näkyvät hinnat. Se on myös melko uusi, niin lienee siisti.
Ovat nousseet, järkyttävä hinta. Kotimaassa en enää lomaile, kun ulkomaille uusiin maisemiin pääsee halvemmalla.