pärjääkö 9kk vauva koko yön (22-08) ilman maitoa?
Kommentit (7)
jos meidän on pärjännyt 2kk iästä lähtien...
Sehän on täysin riippuvaista siitä, miten vauva syö päivällä ja illalla.
Meillä ei kumpikaan ole pärjännyt. tai voi olla että olisivat pärjänneet, mutta en jaksanut huudattaa. Esikoinen lopetti yösyönnit reilun vuoden iässä ja toinen 1,5vuotiaana. Yksilöllistä tämäkin, vaikka sanotaan, että yli puolivuotias ei tartte enää yöllä ruokaa/maitoa.
Minulla eka söi yöllä 1-2 kertaa noin yksi vuotiaaksi (ja janoonsa joi, aloitti heti ahnaan juomisen kun sai tissin suuhunsa) ja toinen lopetti yösyömiset n. 7 kk ikäisenä.
Neuvolan mukaan yösyötön voi lopettaa 6 kk ikäisenä, mutta jos vauva tuota yösyöttöä yöllä tarvitsee en näe mitään syytä miksi sitä ei siitä eteenpäin jatkaisi - jos kerran oikeasti silloin vauva juo, eikä vain lupsuttele.
Alkoi n. 3 kk ikäisenä nukkumaan yhdellä syötölläl 24-07, mitä pidin jo varsin erinomaisena. 6-kuukautisena sitten nukkui jo 23-07 ilman syöttöjä, ja siitä se vain parani :-)
nukkuin 12 h:n unet heräämättä, en viitsinyt sitten syömään herätellä.
Mutta onhan ne vauvat, edelleen, yksilöitä.