Sunnuntain palkka, kun tekee töitä silloin vapaaehtoisesti
Voiko työnantaja jättää sunnuntailisän maksamatta jos olen silloin töissä, koska voin valita työpäiväni, eikä minun ole pakko mennä sunnuntaina?
Kommentit (2)
Periaatteessa kyllä, mutta silloin sinua EI voida velvoittaa olemaan sunnuntaisin töissä.
Esimerkkinä jos työaika on ma-pe 8-16 mutta käytössä on työaikapankki, niin silloin (jos työ mahdollistaa) voisi tehdä vaikka ma-to 8-18 työpäivät (10h/päivä) tai tehdä su-to 8h/päivä ja olla pe. vapaalla.
Mutta jos työnantaja vaatii tuollaista, niin ylityöstä tai sunnuntaista pitää maksaa korvaus.
Joskus esim. siivoushommissa on, että paikka pitää siivota viikonlopun aikana (pe klo 15 jälk. --> ma. klo 7 mennessä välisenä aikana) mutta käytännössä ihan sama tekeekö heti pe. iltana vai la/su, mutta palkan saa sen halvimman mukaan. MUTTA joskus työntekijän omaan elämään voi vaikka su-ilta sopia paremmin.
Ei taida olla mahdollisuutta saada tuplapalkkaa. Tuplapalkka tulee, kun siihen on työvuorosuunnittelussa tunnit laitettu.