Mitä kannattaa kirjoittaa jos haluaa sairaanhoitajaksi?
Olen miettinyt: Äikkä, englanti, ruotsi, historia ja psyka/uskonto.
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Pitkä matikka
Matikasta tosiaan saa pisteitä ja sitä tarvitsee myös pääsykokeissa. Pääsykokeissa ja opinnoissa pärjää lyhyellä, mutta pitkästä saa todistushaussa enemmän pisteitä.
Ei mitään väliä. Pitkää matematiikkaa ei todellakaan tarvi.
Oman nimensä oikein...
Kun katsoo sairaanhoitajaopintojen pisterajoja, niin sinne pääsee opiskelemaan vanhoilla kunnon ABBA papereillakin:)
Vierailija kirjoitti:
Oman nimensä oikein...
Kun katsoo sairaanhoitajaopintojen pisterajoja, niin sinne pääsee opiskelemaan vanhoilla kunnon ABBA papereillakin:)
Ei pääse. Vastasin toiseen keskusteluun että mun paperit on LEEEEMC ja jäin varasijoille sekä Jamkille että Tuamkille.
Biologiasta voisi olla hyötyä opinnoissa. Ja pääsee opiskelemaan muutenkin kuin ylioppilastodistuksella!
Samaa pohdin itsekin paraikaa, löytyykö vielä lisää vinkkejä?
Hyvä joulupukki. Toisitko minulle sairaanhoitajan asusteet ja....................
Hoitsuista on nyt niin pula että pääsee helpolla nyt hyville palkoille.
Kannattaa kirjoittaa somepalstalle viesti, että haluaa hoitsuksi. Joku sokeri-isukki voi kentise sponssata tässä hankkeessa?
Rakas joulupukki 🎅....
Tahtoisin tänä jouluna...
Mulla oli ylppäritodistuksessa neljä ällää ja kaksi eetä, en päässyt sairaanhoitajaksi. Pitää olla erittäin nopeat hoksottimet ja älyä päässä, ei pelkkä kirjaviisaus riitä.
Vierailija kirjoitti:
Biologiasta voisi olla hyötyä opinnoissa. Ja pääsee opiskelemaan muutenkin kuin ylioppilastodistuksella![/quote
Suosittelen biologiaa, kemiaa ja psykologiaa.
Pitkä matikka