Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kangasala ja uusi Lamminrahkan alue, ajatuksia?

Vierailija
21.03.2023 |

Olisi 5 vuotta jäljellä työelämässä ja nyt ajatuksena ostaa ensimmäinen oma asunto. Säästöjä on juuri sen verran että saisin uuden kaksion niin että laina tulisi maksetuksi ennen siirtymistä eläkkeelle.

Alue on kuitenkin uusi, eikä Kangasala ole asuinpaikkana tuttu. Luonto ja vesistöt ovat kauniita, ja metsät alkaisivat melkein kotiovelta.

Kauppakeskusta ei tarvitsisi olla lähellä koska minulla on auto ja työpaikka Tampereen keskustassa, mutta
arvostaisin hyviä julkisia palveluja eläköitymistä silmälläpitäen.

Mielipiteitä? Mitä kannattaisi ottaa huomioon?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että ne kämpät ylipäänsä valmistuu, siellä on joka toinen rakennusfirma törmännyt suuriin ongelmiin.

Vierailija
2/6 |
21.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä vaan. Luonnonläheinen sijainti, mutta Lahdentie ja 9-tie lähellä. Tulevaisuudessa taitaa "rassekin" kulkea Rissoon/Lamminrahkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kangasalan luonto ei ole millään tavalla poikkeuksellinen enää. Harjuista on jäljellä rippeet, ne on turmeltu soranotolla, tiestöllä ja asutuksella.

Vierailija
4/6 |
21.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ainakaan kuulu Street Trash SFC:n kuminpoltto sinne asti. On noilla Facebook-sivukin.

Vierailija
5/6 |
21.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluat lähelle luontoa, niin katsoisin asuntoa muualta. Tuo on Tampereen rajalla eli kasvukeskusta. Paikka täytetään ihmiskennostoilla, sitten tulee ratikka ja tiet, ja lopulta yritysalueet. Seuraavat vuodet menee rakentaessa.

 

Vierailija
6/6 |
21.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta Tampereelle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän seitsemän