Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Multa paloi eilen hermo totaalisesti murkkuikäisen kanssa.

Vierailija
24.11.2006 |

Osaa olla tosi hankala, kiukuttelee, huutaa, riehuu, haukkuu. Ei löydä vaatteitaan omasta kaapista yms. Oikeesti tuli mieleen että ruumiillinen kuritus olisi poikkeustilanteissa sallittua silloin kun kaikki muut keinot on jo käytetty. Teki mieli antaa oikein äidin kädestä. Ennen ei lapset käyttäytyneet noin edes murrosiässä.



Keskusteltiin asioista eilen illalla syvällisesti ja lapsi oli katuvainen ja selkeästi pahoillaan käytöksestään. Lupasi parantaa tapansa. Tämä aamu sujui hyvissä merkeissä ilman kouluun lähtöön liittyvää raivoamista. Repun pakkasi illalla ja vaatteetkin löytyi nopsaan. Eilinen hirviö oli tänään kuin enkeli.





Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toiminta sen mukaista.



Ainakin Raisa Cacciatore luennoi tästä aiheesta. Erittäin mielenkiintoinen teoria ja antaa rauhan.



T: Teinin äiti

Vierailija
2/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole tyytyväinen että ei karkaa ryyppäämään, kaverini teinilapsi teki tämänkin ja perhe on tosi hyvä. Läheiset välit, lapset olleet aina kilttejä, vanhemmat ovat läsnä ja tukevat lapsiaan jne.



Ja silti kakara varasti likööripullon kotoaan ja käväisi vetämässä humalat naapurin teinin kanssa. Yms. häiriökäyttäytymistä. Kuvaamasi ongelmat ovat pieniä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äkkiseltään voisin siis ajatella että lapsella on turvallista kun uskaltaa räiskyä kotona ja tätä pitää oppia pitämään jopa positiivisena vaikka tiukille se ottaa.



Vierailija
4/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Murrosikä alkaa ymmärtääkseni ennen teini-ikää (teenage= thirTEEN, fourtTEEN jne) mutta eikai ne ihan eri asia ole. Minulle teinit ovat teinejä n. 12 vuotiaasta asti, murkkuja ovat n. 16 vuotiaaksi.



T: Äiti jolla vasta taaperoikäisiä

Vierailija
5/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lastenleikkiä oli alle 5-vuotiaan raivarit tähän verrattuna.

Vierailija
6/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tosiaan auttaa tuskassa, kun mikään ei tehoa. On helpottavaa ajatella, että lapsi on siinä kehitysvaiheessa, että aivotoiminta ei vielä vastaa aikuista vaikka monesti niin edellytetäänkin.



Enemmän pitäisi levittää tietoa tästäkin, niin monen olo helpottuisi.



T: 2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Murkku raivosi/purki itseään, jälkeenpäin keskustelitte hän oli ymmärtäväinen/katuvainen.....Miksi ruumiillinen kuritus? Miten lopputulos olisi parantunut, jos olisit antanut äidinkädestä???

Uskon että raivokohtaus ei olisi loppunut juurikaan nopeammin ruumiillisella kurituksella ja ainakaan keskustelu ei sen jälkeen olisi sujunut, eikä seuraavana päivänä talossanne olisi ollut enkeli, vaan sinua hakkaavaa äitiä vihaava vielä rankempi murkku.