Kuivien silmien "paraneminen"?
Joku kirjoitti täällä, että kuivat silmät paranee kuukaudessa, kun niitä kostuttaa riittävästi ja säännöllisesti. Onkohan tämä totta?
Kommentit (10)
Ongelma on vähentynyt kyynelnesteen eritys. Myös sen koostumus on muuttunut. Ei voitele niin kuin pitäisi. En ymmärrä miten tipat sen parantaisivat. Oireita voi helpottaa hetkellisesti.
Aina kuivat silmät kivan yrtin jälkeen. Onneksi silmätipat jeesaa 💪
Kuiviin silmiin auttaa tyrniöljykapselit. Suosittelen👍
Pitäisi ensisijaisesti tietää mistä kuivuus johtuu jotta juurisyyhyn voidaan puuttua. Jos se suoraan johtuu liian vähäisestä kyynelfilmin tuotannosta niin ei kostutustipat auta lisäämään omaa tuotantoa vaan helpottavat vaan oireita
Mistä johtuu se, että silmät tuntuu kuivilta, mutta sitten kumminkin ne vuotaa vettä?
Etenkin kylmässä viimassa mulle tekee juurikin niin?
Mua eivät ole vaivanneet enää sen jälkeen, kun kotiin hankittiin pari ilmankostutinta. Keskuslämmistyskaudella sisäilman kosteusprosentti oli 20%, nykyään 40%. SIlmät, nenän limakalvot, tukka ja iho kiittävät.
Vierailija kirjoitti:
Mistä johtuu se, että silmät tuntuu kuivilta, mutta sitten kumminkin ne vuotaa vettä?
Etenkin kylmässä viimassa mulle tekee juurikin niin?
Maallikkona ajateltuna tuuli iskee niihin pahemmin kun ei ole nestekerrosta suojaamassa silmiä. Vuotaminen on sitten reaktio ärtymiseen.
Kuivasilmäisyyden riskitekijöitä ovat ikääntyminen, naissukupuoli, ilmastointi ja kuiva sisäilma, näyttöpäätetyö ja silmän epäpuhtaudet. Silmäluomien virheasennot, silmän alueen leikkaukset sekä eräät systeemissairaudet ja lääkeaineet lisäävät riskiä kuivasilmäisyydelle./ terveyskirjasto
Hoitona käytetään kostuttavia silmätippoja, voiteita tai geelejä. Niitä on runsas määrä valita apteeksissa. On myös erikoistuneita esimerkiksi allergiaan aiheuttamaan kuivuuteen oma valmiste.
Ei ole. Minulla on ollut kuivat silmät vuodesta 2010.