Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkodista, pienten vai isojen ryhmään?

Vierailija
22.11.2006 |

Meidän kohta 2,5 v. tyttö on ollut samassa ryhmässä nyt 1,5 v. Ryhmässä on 8 lasta ja 2 hoitajaa. Alku oli tytölle hyvin vaikeaa, nyt viihtyy ihan hyvin. Nyt ryhmässä 3 kohta 3v. ja sitten vähän 2 alle 2 v. ja juuri 1v. täyttänyt. Joulunjälkeen nämä 3 isointa siirretään isojen ryhmään. Ryhmässä n. 15 lasta (3-5v) ja 3 hoitajaa. Ja heidän tilalleen tulee 3 10kk ikäsitä lasta.



Olen jotenkin ihan surullinen, kun lapseni kaikki leikkikaverit lähtevät pois ryhmästä ja hän jää vauvojen kanssa ryhmään. Hoitajia vaan kaksi, joten varmasti vauvat vievät kaiken ajan.



Mitämieltä olette, kannattaisiko minunkin pyytää, että lapseni pääsisi isojen puolelle vai oisiko parempi jatkaa pienten puolella. Tosin enhän tiedä, onko isojen puolella edes vapaita paikkoja.



Lapsemme on ihan tavallinen 2,5 v, normaalisti kehittynyt ym.



Kiitos paljon, jos joku viitsii vastata:)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma lapseni oli vähän vastaavassa tilanteessa aikoinaan, mutta sai erityishuomiota ollessaan porukan vanhin. Hänen kanssaan puuhattiin kaikkea " isojen" juttuja ja sai välillä omasta aloitteestaan olla hoitajien apulaisena. Enemmän mua ne pienet säälitti.

Vierailija
2/6 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi on tosi kurja tilanne lapselle, kun kaikki kaverit siirtyy. Mutta jos lapsesi siirtyy hän on selvästi isojen ryhmän nuorin, puolet nuorempi kuin isoimmat siellä. Toisaalta jos lapsesi vielä jää pieniin hän saa olla ryhmänsä isoin ainakin vielä puoli vuotta. Sillä ensi elokussa lapsesi siirtyy viimeistään isoihin. Moni lapsi tykkää roolistaan ryhmän isoinpana, taitavimpana ja muiden lasten ihailemana, varsinkin jos lapsesi on kuopus ja kotona se pienin.



Mun työkaverin poika, kesällä syntynyt jäi aikoinaan ainoana 3- vuotiaana pienten ryhmään vuodeksi (isoimpien ryhmässä ei ollut enempää tilaa). Poika vietti yhden talven katselemalla haaveillen ikkunasta, kun isot leikki pihalla. Kun pihalla pelattiin palloa tai sählyä tuli pojalle tippa silmään. Seuraavana vuonna, kun pelipoika pääsi isojen puolelle olikin sitten ihanaa viedä ainan aurinkoinen poika hoitoon.



Tunnen myös pojan (nykyään jo yläkoulussa ;-) jolle siirtyminen isoihin oli tosi kurjaa, hän tykkäsi olla niin pienten puolella että ensimmäiset viikot yritti kokoajan karata takaisin pienten puolelle.



Keskustele siellä päiväkodissa avoimesti, tilanteet on aina erilaiset ja lapset erilaiset. Oli ratkaisu kumpi tahansa se ei ole maailman loppu. Kysymys on kumminkin vain puolesta vuodesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

2,5-vuotias on silti tosi pieni siellä isojen puolella. Puoli vuottakin on paljon tuossa vaiheessa. Kaverit eivät ole vielä niin aa ja oo kuin esimerkiksi tuttu ohjaaja ja rutiinit ja se että ylipäätään pärjää vauhdissa.



t. 2,5-vuotiaan ja 4,5-vuotiaan äiti

Vierailija
4/6 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 2,5 meni isonveljen mukana isojen ryhmään (3-5v) ja jestas että meinas mennä härdelliks koko perheen elämä!



Anna olla vielä pienten ryhmässä, ehtii isompien ryhmään hyvin myöhemminkin.

Vierailija
5/6 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsi siirtyi isojen ryhmään tasan 3v:nä ja se oli virhe. Ehdottomasti olisi ollut parempi jatkaa pienten puolella niin kauan kuin mahdollista. Yleensä meidän pk:ssa isojen puolelle siirtyvät ovat n. 3.5-vuotiaita.

Isojen puolella (3-5v.) ei ollut pottaa jne. Sopeutuminen oli vaikeaa, hoitajia vähän. Vasta sitten alkoi sujua, kun aikaa oli mennyt n. puoli vuotta.

Vierailija
6/6 |
22.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mua tavallaan ne kaverit niin harmita, kun eihän tuon iläiset niin vielä leiki, mutta se, että jääkö sitten ihan pienten jalkoihin ja ilman askarteluja ym. Toisaalta lapsi oli vuoden ryhmänsä pienin, että tavallaan olisi taas sitten pienin jos siirtyisi. Lapsi tykkää niin kovasti askarrella ja kaikista laululeikeistä ym. mitä tehdään isojen puolella. Kuitenkin olisi selvästi pienenpi, kuin 5 vuotiaat. Niihin nyt siirtyviin ei juurikaan huomaa mitään eroa.



Itse en käy juuri koskaan päiväkodilla, mutta täytyy yrittää miestä saamaan kyselemään tilanteesta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kahdeksan