Jos lapsella vahva korvatulehdusepäily, lähdettekö heti lääkäriin
vai odotatteko aamuun, että saatte ajan omalle lääkärille. Kumpi parempi kipulääkkeenä Pronaxen vai Panadol?
Kommentit (18)
menenkö päivystykseen iltapäivällä? 3v lapsi valittaa korvakipua. Nuhaa ja yskää ollut jo pitkään.
Promaxen on pitkävaikutteisempi joten hyvä yöksi. Meillä lääkäri sanoi, että Panadolia ja Pronaxenia voi antaa molempia, vaikuttavat hieman erilailla.
Mutta vie nyt herrantähden se lapsi lääkäriin!!!
Kunhan kysyin, kun korvatulehdus ei ole tuttu enennestään.
Siis tottakai annat kipulääkettä nyt heti, koska eihän se antibiootti kipuun vaikuta kuin vasta useamman päivän kuluttua, mutta miksei iltapäiväpäivystykseen?
Yöpäivystykseen korvasärkyiset eivät tuetenkään kuulu, mutta iltapäivä on ihan eri asia. Sinne vaan jos siltä tuntuu.
Meidän 6 kk vauva on ollut enemmän ja vähemmän korvatulehduksessa viimeiset 2 kk. Antibioottikuurit ovat yhtä tyhjän kanssa. Lääkäriin ei ole kiirettä, kun ei siitä ole kumminkaan mitään apua.
Voi olla edessä ikävä yö jos lapsella on kipuja. Jos antibioottikuurit eivät auta niin vaatikaa putkitus. Miksi turhaan kärsiä?
Putkitusta ei kuulemma tehdä ennen kuin on 8 kk.
Päivystykseen olemme soittaneet aina, eikä odoteltu omalääkäriä sen kummemmin.
Korvatulehdusta on hyvä tarkkailla miten kehittyy ja ottaa antibiootit vasta tarvittaessa. Suomessa mennään heti lääkäriin ja samantien kuuri päälle (vertailussa Suomi siinä ykkösenä). Muualla maailmassa seurataan tilannetta pari päivää, koska tulehdus menee usein itsekseen ohi. Tilannetta voi helpottaa alkavassa taudissa nenäsuihkeiden käyttö (Esim. Nasolin. Se avaa tiehyet ja päästää korvakäytävään ilmaa, joka kuivattaa sitä ja näin vähentää bakteereille otollista maaperää). Mutta lääkäriin kannnattaa mennä heti aamulla.
Tilanne on varmaan jo ohi, mutta halusin vielä sanoa oman mielipiteeni kahden lapsen korvatulehdusäidiltä.
Itse en kannata antibioottien turhaa napsimista, mutta lääkkeetön hoitokin edellyttää tilanteen seuraamista lääkärillä. Eli korvat tarkastetaan heti ja todetaan tulehduksen aste, sitten uudestaan parin päivän päästä niin nähdään onko lähtenyt paranemaan vai onko pahentunut. Välissä lääkitään kipua.
Tk-lääkärillä tämä hoito on hankalaa, koska eivät anna seuranta-aikoja vaan työntävät heti antibiottireseptin kouraan että pääsevät potilaasta eroon. Yksityiselläkin olen joutunut vaatimaan seurantaa, mutta usein onkin käynyt niin että lopulta antibioottia ei tarvittukaan!
Ongelmana on se, ettei tiedetä mitkä tulehdukset kuuluvat siihen 20% sakkiin, jotka eivät paranekaan hoidotta. Seuranta lääkärin toimesta ilman antibioottia on siis aivan käypä hoito yksittäisissä otiiteissa. Tätä vaan eivät monetkaan lääkärit mainosta, koska esim. päivystystilanteessa vie liikaa aikaa selittää tätä vanhemmille (jotka yleensä haluavat sen antibiootin). Kipulääkitys on toki tärkeää ja ensisijaista. Sekä parasetamoli että naprokseeni käyvät.
Itse olen hoitanut (olen lääkäri) omien lasteni korvatulehdukset ilman antibioottia.
Jos kipu tulee yöllä, annan kipulääkkeen ja odotamme aamuun ja menemme silloin heti aamulla lääkäriin.
Kun on flunssainen ja nuhainen ja valittaa korviansa, niin annamme särkylääkettä. Korviin katsotaan vasta tytön parannuttua, ettei tule liimakorvaa tai muutakaan jälkitautia eli yhtäkään kuuria ei tyttö ole mahdoliseen korvatulehdukseen syönyt.
Kaikki mahdolliset korvatulehdukset, jos niitä on ollut, ovat siis parantuneet aivan itsestään.
Neuvolalääkärikin totesi korvista, että näyttääpä hyvältä eli emme kai aivan väärin ole toimineet.
Meillä toimitaan näin. Tilannetta helpottaa tietysti se, että kotoa löytyy lääkäri (erikoistumisalana kylläkin aivan muu kuin lapset tahi korvat, kurkut, nielut . . .) omasta takaa vaan ei se tyttärensä korviin kurki sairauden ollessa päällä vain jälkikäteen tsekkaa, että myös korvat ovat ok.
Annoin lapselle kipulääkettä ja käytin lääkärissä. Selvä tulehdus korvassa, jota lapsi valitti. Antibioottikuurille.
Terveyskeskuksen ohjeiden mukaan olisin voinut odottaa myös huomiseen. Koska oli niin selvää, että korva on kipeä ja tulehdus todennäköinen, päädyin menemään lääkäriin. Jos lapsi ei olisi korvaansa enää valittanut, olisin odottanut huomiseen.
Putkitetaan jo 6 kk ikäisenäkin...
Vaikkakin kiusallinen vaiva. Eli ainakaan yöllä ei kannata lähteä päivystykseen. Pronaxenia ja panadolia voi antaa yhtäaikaa. Päivystykseen on syytä lähteä heti jos lapsella korvakipu, kuume ja selkeä märkävuoto korvasta tai ulkokorvan turvotus
t: sh
mutta kun ei ole vakuutusta, eikä varaa maksella jotain 1000 euroa putkituksesta.
t: se 6kk vauvan äiti
Pronaxen on parempi kipua vähentämään kuin Panadol, mutta niitä voi antaa myös yhtä aikaa.