Kysymyksiä ovulaation tunnistamisesta
Auttakaahan viisaammat ovulaation tunnistamisessa. En koskaan ole oikein osannut sanoa, milloin ovulaation aika on, en tosin ole sitä sen enempää koskaan miettinytkään. Nyt ajattelin alkaa tarkkailemaan merkkejä. Nyt menossa kp 10/32(?), eli aika lähellä kai ollaan. Oon mitannut aamulämpöjä, eikä niissä mitään muutoksia vielä tietenkään ole ollut. Mutta mitenkäs ne sitten muuttuu ovulaation aikaan? Nouseeko lämpö ennen vai jälkeen ovulaation? Vai vaihteleeko se? Mitäs muita merkkejä suosittelette seuraamaan? Ja tosiaan, mulla on ovulaatiotestejä, eli missä vaiheessa niitä aletaan testaamaan? Olen käsittänyt, että useampana päivänä peräkkäin pitäis testailla.
Kiitos tuhannesti avusta, esikoinen sai alkunsa ekasta kierrosta, eikä siis ehditty sen enempää ihmettelemään ovulaatioita, ja nyt kakkosen kanssa ei sitten ihan niin helposti näytä lähtevän... :)
Kommentit (3)
samalla tavalla kuin kuukautisten alkaessa,
-kudokset on joustavammat, saat jalan niskan taakse jos koskaan
-kohdunsuu aukeaa eli limantulo ja jomotus johtuu siitä
-nännit on isot
-hajut voivat ällöttää tai olla vääriä (voi myös tulla migreeni).
Erikseen pelkästään ovulaation aikana merkkejä:
-vyötärö erottuu paremmin
-kasvonpiirteet tulevat symmetrisemmiksi
-pupillit voivat olla laajemmat -> maailma näyttää epäselvältä mutta kauniilta
-liikkumisesi on nopeampaa ja joustavampaa.
Joten vaikka et tuntisi ovulaatiota hakaneulan pistona munasarjan kohdalla tai kuumeen nousuna, voit silti bongata sen jos tiirailet ruumistasi perusteellisesti!
Kiitokset vastauksista, kangaruun merkit löytyi täältäkin, ja kyllähän Mantelilaulun listakin sai hyvälle tuulelle. :)
Lämmöt nousi mulla sen 0,5 - 1 astetta, ja jopa noi vanhaksi menneet ovistikutkin näytti kahta viivaa. Joten eipä jäänyt epäselväksi mullakaan.
Minulla tuli kirkasta limaa n. kahden päivän ajan ennen ovulaatiota. Myös pahoinvointia voi olla ja kohdunkaulaa jomottaa samaan tapaan kuin kuukautisten aikana.
Ovulaatiokipuilua aina oikealla puolella, joten onkohan toinen munasarjoistani sitten " hiljainen" ?
Toivottavasti nappaa!