Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Autoliiton ensimmäinen sähköautojen latausasema avattiin

Vierailija
25.02.2023 |

Autoliitto rakentaa valtakunnallisen sähköautojen latausverkoston Suomeen. Verkoston ensimmäinen latauspiste avattiin helmikuussa Iittalassa.

Suomen teillä liikkuu tällä hetkellä noin 150 000 ladattavaa henkilöautoa ja henkilöautoliikenteen sähköistyminen kiihtyy entisestään tulevina vuosina. Sähköautojen yleistymiseen vaikuttavat muun muassa tarjonnan lisääntyminen ja sähköautojen alemmat käyttökustannukset. Sujuvan sähköautoilun edellytys on luonnollisesti myös kattava ja nopea latausverkosto. Autoliitto vastaa tähän tarpeeseen rakentamalla valtakunnallisen latausverkoston yhteistyössä Virran (Liikennevirta Oy) kanssa. Tavoitteena on 20 asemaa tämän vuoden aikana.

Autoliitto: Luulot pois autoilusta podcast: Sähköautojen hankintaa tulisi tukea voimakkaammin

Joka kolmas suomalainen on valmis ostamaan sähköauton. Ikäluokittain tarkasteltuna avoimimpia hankinnalle sähköauton hankinnalle ovat nuoret aikuiset, 1824-vuotiaat. Heistä 41 prosenttia olisi valmis hankkimaan sähköauton.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla