Rikkaan Turkin maanjäristykset ovat kokoajan uutisissa, mutta ketään ei kiinosta Etiopia ja köyhä Kenia
Samaanaikaan kun on järissyt Turkissa on järissyt Keniassakin, viime maanjäristysten jälkeen Keniassa maahan aukesi neljästä metristä kuuteen metriin leveitä railoja, tuhosi peltoja ja sen lisäksi se katkoi teitä, vesijohtoja ja ihmisiltä sähköjä. Viimeaikaiset maanjäristykset johtuvat siitä että Afrikan manner uhkaa hajota ja ajan myötä on syntymässä uusi meri joka kulkee kohtisuoraan Punaiseltamereltä Mosanbikin salmeen.
Kommentit (7)
Olitko ap silminäkijä kun tapahtui vai mikä on perustelusi ja todisteesi tälle väitteelle? Ja miksi kukaan uskoisi että Afrikan manner on hajoamassa yhtään mihinkään?
Turkissa on suomalaisilla omaisuutta, exiä ja sukulaisia, tuttuja lomapaikkoja yms. varmasti paljon enemmän kuin Afrikassa. Siksipä sen tapahtumat kiinnostavat useampaa potentiaalista lukijaa. Ei kaikki maailman tapahtumat nouse tasaveroisesti uutisiksi. Sitä sanotaan relevanttiudeksi.
Afrikka ei liity Turkin maanjäristyksiin mitenkään joten älä sotke sitä tähän kiitos.
Rikkaassa Turkissa köyhillä ei ole varaa ruokaa idiootin presidentin korkopolitiikan vauhdittaman inflaation vuoksi.
Vierailija kirjoitti:
Olitko ap silminäkijä kun tapahtui vai mikä on perustelusi ja todisteesi tälle väitteelle? Ja miksi kukaan uskoisi että Afrikan manner on hajoamassa yhtään mihinkään?
Tuo Afrikan mantereen hajoaminen löytyi ihan lukion maantiedon kirjasta jo 20 vuotta sitten. Googleta vaikka Itä-Afrikan hautavajoama. Ei ole mikään uusi juttu.
Vierailija kirjoitti:
Afrikan manner uhkaa hajota ja ajan myötä on syntymässä uusi meri
Haiskahtaa salaliittoteorialta. Ei jatkoon.
Aijaa