Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voznesenskin torjuntavoitto 2.13.3.2022 Tulenjohtajina toimivat siviilitkin kännyköillään.

Vierailija
21.02.2023 |

Voznesenskin torjuntavoitto 2.13.3.2022

Se oli Ukrainan täydellinen voitto, ei vain viivytystaistelu. Jos venäläisjoukot olisivat läpäisseet ukrainalaisrivit Voznesenskissa, ne olisivat päässeet koukkaamaan Mykolajivin puolustajien selustaan ja jopa Odessaan asti, ja sodan koko kuva olisi voinut olla toinen.

Sen sijaan jäljelle jäi vain kymmenittäin venäläisruumiita muovisäkeissä ja runsaasti karrelle palanutta ja hylättyä kalustoa.

Voznesensk on yksi harvoista Etelä-Bug-joen ylityspaikoista. Sen puolustus koostui vain pienestä ukrainalaissotilaiden osastosta tykkeineen ja panssarintorjuntaohjuksineen, mutta avuksi tuli myös aivan tavallisia voznesenskilaisia.

Ammuin heitä omalla kiväärilläni. Komentajamme käski, että mene pappa kellariin suojaan, mutta en pystynyt vain istumaan siellä, kertoi entinen neuvostoarmeijan miinanraivaaja Nikolai, 66, CBS:lle.

Sotilaat räjäyttivät Voznesenskin sillan. Kyläläiset kasasivat pormestarinsa johdolla jykeviä esteitä kaduille. Kun panssarit joutuivat pysähtymään, niiden päälle alkoi sataa kranaatteja ja ohjuksia. Tulenjohtajina toimivat siviilitkin kännyköillään.

Venäläiset yrittivät läpi kahdesti kymmenen päivän aikana, mutta joutuivat lopulta nilkuttamaan kohti itää. Ruumiita ja kalustoa löytyi pitkin peltojen reunoja.

Vaikea selittää kuinka sen teimme. Kiitos kuuluu paikallisten ja sotilaiden taistelutahdolle, pormestari Jevhen Velitshko kommentoi myöhemmin BBC:lle.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009320043.html

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnia sankareille!

Vierailija
2/4 |
21.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ukraina on ansainnut itsenäisyytensä

https://signmyrocket.com/

200 e / per tykin ammus!

Meidänkin itsenäisyys oli tuolloin heidän varassa

Sota olisi täällä nyt!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nii tuon hyökkäyksen jälkeen venäjän sotilas "mahdin" maine on todella taputeltu. 😂 Se on surkea!

Naurattaa 😂

No ei taida russukat päästä eteenpäin. Paniikki kun lännen aseet tulossa! 😂🤣

Ja pian on Naton tankit tekemässä läpimurtoa! 🤣

Vierailija
4/4 |
21.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuollut ryccä paras ryccä paarlevuu,

kuopassansa peitetyssä eikös juu!

Siellä ei se ilmaa pilaa eikä vaadi elintilaa