Mitä teette näin iltapäivisin kun ruokakin on jo laitettu ja syöty. Miten vietätte aikaa kotona?
Taidan laittaa yöpaidan päälle ja mennä peiton alle katselemaan jotain sarjaa. Tylsää.
Kommentit (33)
Miten niin ruoka laitettu ja syöty. Vastahan tässä valmistaudutaan lähtemään töistä kotiin. Päivällisaika meillä on n.klo 19.00.
Riippuu siitä onko inspiraatiota tehdä mitään
Syön päivällisen sijaan illallisen klo 20. Klo 21 menen saunaan, sen jälkeen katson vielä jonkun leffan. Ennen illallista puuhailen kaikkea vaikkapa siivoilen, ulkoilen, käyn kaupassa, viestittelen kavereille, teen erästä harrastusprojektia, saatan leipoa jne.
Työpäivä on vielä kesken sekä minulla että miehellä.
Makaan sohvalla ja katson telkkaria, samalla kun palstailen ja luen lehtiä.
Koneella. Taidan lähteä ulkoilemaan ja ostamaan herkkuja.
Tähän aikaan vuodesta ulkoilen, kun vielä on valoisaa. Välillä teen käsitöitä tai luen, joskus leivon. Joinain iltoina jumppaan. Illemmalla katson Areenasta jotain kiinnostavaa.
Aina riittää kotona myös jotain siivottavaa ja järjesteltävää. Fiiliksen ja vireystilan mukaan sitten mitä milloinkin.
Ei ole laitettu ruokaa. No tänään on voileivät kahvin kanssa syöty.
Illalla vasta se pääateria.
Mä kylläkin vasta teen ruokaa. Tulin kotiin neljän aikaan ja halusin hetken istua ja hengähtää.
Vois lähteä vaikka kävelylle täs ennen saunaa.
Eihän tähän aikaan suurin osa perhettä ole edes kotona vielä. Välipalaa ottavat ne jotka haluavat, päivällinen syödään noin klo 19-20.
Juuri tulin kaupasta (aika karsea ilma). Kohta kahvit ja laskiaispullat. Sitten vain netissä pyörimistä, miehen kanssa juttelua, ehkä jotain suoratoistoa, ja illemmalla telkkarista Kaikenkarvaiset ystäväni ja Sohvikset. Sitten kirjan ääreen ja nukkumaan. Ihanaa, kun on perjantai, ja aamulla saa nukkua pidempään!
Ruokaa tässä vasta esivelmistelen. Sit leffa, melatoniinit naamaan ja aamulla töihin herätys 4.30.
Ruuanlaitto on vasta edessäpäin. Lounaaksi söin eiliset jämät.
Tv päällä ja kuuntelen sarjoja, en jaksa katsoa joten makaan vaan silmät kiinni peiton alla. Jossain kohtaa nukahdan. Joka ilta samanlainen.
Syöty?
Meillä syödään ruoka n. 17-18.
Tässä istun vasta bussissa tulossa töistä kotiin. Mies pääsee kuudelta töistä, käy kotimatkalla kaupassa ja sitten laitetaan ruoka. Syödään noin klo 20. Tänään pitää vielä ainakin leikittää kissaa, käydä suihkussa ja pestä pyykkiä. Illalla käydään usein iltakävelyllä, nyt on kyllä vähän kurja ilma joten varmaan katsotaan vain netflixiä.
Teen käsitöitä tai pelaan