Lasteni koulut ovat hyviä ja rauhallisia oppimisympäristöjä
Aina kuuluu paljon valitusta kouluista, niin ajattelin välillä kehua. Asutaan Pohjois-Pohjanmaan keskikokoisessa kaupungissa. Haluan kehua koulua, koska siellä ei ole kiusaamista (olen jutellut lasteni ja tuttujen opettajien kanssa, ja näin todella on), ei väkivaltaa, eikä muitakaan isoja ongelmia.
Juttelin yksi päivä lapseni kanssa ja tuli puheeksi, että kaikki aikuiset eivät käy töissä, ja hän ihmetteli että miten niin voi olla. Ei tunne ketään lasta, jonka vanhempi olisi työttömänä, vaan kaikki kavereiden vanhemmat käyvät töissä. Tajusin tuossa, että vaikka ei olla rikkaita sanan varsinaisessa merkityksessä, niin ollaan aika hyväosaisia sen suhteen millaisessa ympäristössä lapset saavat kasvaa. Enkä siis sano, että työttömyys tarkoittaa heti isoja ongelmia, koska itsekin lama-ajan lapsena olen kokenut vanhemman työttömyyden. Mutta isommassa mittakaavassa tietysti työttömyys ja monet muut ongelmat korreloivat keskenään.
Tiedän myös, että asian laita ei ole sama kaikissa kaupungin kouluissa, mutta satutaan asumaan alueella, jossa ei ole kerrostaloja, joihin monesti keskittyy enemmän ongelmia.
Jos omien lasten hyvinvointi ja turvallisuus mietityttää, niin kannustan pohtimaan muuttoa tämän kaltaiselle alueelle. Tänne on kyllä vara muuttaa. Liian pienikään paikkakunta ei olisi parempi, koska siellä kaikki ovat samassa koulussa, kun taas täällä on olemassa tällaisia omakotitalo-alueiden kouluja.
Tämän kirjoituksen tarkoitus ei ole yrittää kuulostaa mitenkään paremmalta kuin muut, koska emme todellakaan edusta mitään eliittiä, vaan tällaisia ihan normaaleja suomalaisia perheellisiä ihmisiä. Mutta näin vain on aika hyvä olla.