kyllä on tehty hankalaksi pankkitilin avaaminen lapselle
oltiin 14 vpojan kanssa pankissa,että olisi avattu tili,no meillä ei ollut mitään kuvallista henkkaria koska ei olla sellaisia ennen tarvittu,myöskään ei ollut isän suostumusta kys. tilin avaamisesta! no ei muutakuin vauhdilla passikuvaan ja tukkaputkella poliisilaitokselle henkkareita hakemaan,no eipä se onnistunutkaan kun ei minulla äidillä ollut passia mukana! ja tietty isän suostumus puuttui edelleen (haetaan siis alaikäisen henkkaria) huh huh--jäi hakemukset laittamatta ja tilit avaamatta. Kyllä on tehty hankalaksi vaikka on alaikäinen kyseessä
Kommentit (15)
Aikoinaan yritin avata säästöpankissa lapsille tiliä, mutta siellä se oli just noin hankalaa. Avasin sittemmin Sampopankissa tilit ja se onnistui aivan hyvin ilman lapsia ja isän suostumusta.
mun kaverilla on sellanen tilanne, että se hakee kämppää tyttönsä kanssa, mutta laittoi osoitteen ystävänsä luokse, jotta sai eskari/tarhapaikan tytölleen helsingistä työpaikan läheltä, MUTTA nyt sillä on sitten kaupungin asuntotoimiston mukaan asunto vaikka oikeasti ei ole kuin kirjat tuolla kaverilla ja muuten yöpyvät tyttönsä kanssa ties kene luona eikä sen takia ole kiireellisyys järjestyksessä ensimmäisten joukossa... aivan älytöntä koko touhu...
Tarvitsivat vain sosiaaliturvatunnuksen ja me käytiin myöhemmin vetämässä nimet paperiin, että saadaan käyttää kyseistä tiliä.
asiasta. Minulla ei myöskään ole käyttöoikeutta ko. tiliin, vaikka olen lapsen ensisijainen huoltaja ja lapsi asuu luonani.
Näköjään systeemit vaihtelevat suuresti riippuen paikkakunnasta.
lapsille avattiin tilit heti, paperit tuli postissa allekirjoitettaviksi ja palautimme ne. Siinä se.
kun vastasyntyneelle vauvalle avattiin tili.
Heillä on erikseen omaisuudenhoitotili (osakkeita hitusen verran).
En saa avata heille tiliä ilman isän suostumusta. Uskomattominta, etten myöskään voi vaihtaa lasteni pankkitilien tiliotteiden määrää/kk ilman isän suostumusta.
Siispä lasten possurahat tyhjennetään tililleni. Mutta lapsilla ei ole yhtä kivaa kun eivät saa omia tiliotteitaan.
Haluaisin järkeistää tätä lastenkin summittaista rahanmenon määrää.
Euro tai kaksi sinne tänne joka päivä parilta lapselta maksaa jo paljon.
Jos lapsilleni perustaisin (LASTEN ISÄN LUVALLA!!) saisin kuulla kännipäisen isän tinkailuja "Miksi sieltä on nostettu kaksi euroa".
On se hitto, etten minä lähivanhempana voi avata lapsilleni omia tilejä.
nim. tikkatokkatuu
Jos lapsilleni perustaisin (LASTEN ISÄN LUVALLA!!) saisin kuulla kännipäisen isän tinkailuja "Miksi sieltä on nostettu kaksi euroa".
EHKÄ SUN PITÄISI OLLA...??
(LASTEN ISÄN LUVALLA!!) saisin kuulla kännipäisen isän tinkailuja "Miksi sieltä on nostettu kaksi euroa
Meillä on yhteishuoltajuus ja minä olen läheisvanhempi.
Suomen maassa, jossa pääoman siirtoa kontrolloidaan tarkasti!
Ei tilin avamista ole tehty hankalaksi. Sinä teit sen hankalaksi, kun et ajatellut etukäteen.
huoltajaa, niin molempien huoltajien suostumus. Ideana, että lapsen varallisuutta ei saa kumpikaan vanhempi toiseltaan "pimittää". Lapsella ei tarvitse olla henkkareita. Riittää kun vanhemmilla on henkkarit. Molempien ei tarvitse olla välttämättä mukana, jolloin toiselta vanhemmalta voi olla valtakirja. Mutta jos lapsi on jo 14 ja aikoimus hankkia esim. electron-kortti, niin hänhän tarvitsee henkkarit jos ostos on yli 50 euroa ja toisaalta kohta saa olla todistamassa ikäänsä esim busseissa ja junissa.
Ei tätä kenenkään kiusalla ole tehty :) Eronneilla pareilla tämä yleensä tuottaa ylim. päänvaivaa, mutta näin se vaan on.
:)
meilläkään kysytty mutta isän suostumus on tarvittu aina, vaikka olemme ihan naimisissa ja pitkäaikainen asiakassuhde samaan pankkiin (ja konttoriin...). kuuluu siis ainakin meidän pankissamme "asiaan" se, että molempien vanhempien suostumus tarvitaan. henkkariksi on riittänyt kyllä ihan kelakortti.
olla,nyt oli eri pankki kyseessä tällä kolmannella,että joissakin pankeissa se hoidetaan maalaisjärjellä,niinkuin muistakin vastauksista on saanut lukea.
lapsen mummo (jonka kanssa en järin hyvin tule toimeen...) oli avannut pojalleni tietämättäni rahastotilin. No, sain sen selville kun yllättäen rupesi tulemaan tiliotteita ja minä tietty pankkiin kyselemään, että mitäs nämä on. Selvisi että mummon järjestämiä juttuja ja mummo väitti kysyneensä lapsen isältä luvan ja isä minulle sanoi, ettei mitään lupaa ole kysytty. No annoin tilin olla ja jossain vaiheessa tiliotekin jäi tulematta. Jäi myös tulematta pojan tavallisen pankkitilin tiliote, kunnes mummo soitti häpeissään ja kertoi, että oli pankkiin ottanut yhteyttä ja pyytänyt rahastotiliotteen omaan osoitteeseensa. Olivat sitten pankissa käsittäneet kai väärin ja siirtäneet myös pojan tavallisen tilin tiliotteen mummon osoitteeseen. GRRRRR! Voitte kuvitella, että hypin seinille kun kuulin sen...
En vieläkään ymmärrä miten voi olla mahdollista tänäpäivänä, että kuka tahansa voi mennä ensinnäkin avaamaan rahastoja kenelle sattuu ja toisekseen vielä tilailemaan toisen henkilön tiliotteet itselleen?!
Oli nääs "tuttu" pankkivirkailija, niin kyllähän asiat saadaan hoidettua.. hoh!