Mitä jalkaan 8kk vauhtiveikolle???
Apua!
Meidän lähes 8kk poikamme on alkanut nousta tukea vasten seisomaan ryömittyään reilun kuukauden päivät. Meno on tosi holtitonta ja perässä saa tietenkin olla kädet ojossa koko ajan. Meillä on laminaatilattiat, siis aika liukkaat, ja siellä täällä mattoja.
Olen laittanut jarrusukkia jalkaan ettei niin luistaisi, muuta poika riuhtoo ne pois heti kun silmä välttää... Avojaloin lattia on aika kylmä näin talvisaikaan. Niinpä kysynkin mitä ' jarruja' ovat muut käyttäneet ja minkä ikäisenä olette pitänee sisätossuja / sisäkengän tyyppisiä jalassa. Pojan jalat ovat vielä avuttoman pienet pullukat, kokoa en tarkalleen tiedä.
Vastauksista ja kokemuksista kiitollinen,
Piiki
Kommentit (6)
Käynpä huomenna cittarista ostamassa kuvailemasi sukkikset :)
Teilläpä on menevä vaavi :) On kyllä jännä miten eri tahtia nuo lapset kehittyvät. Meillä siis pojut kohta 8kk, toinen on jo kova menemään ja nousee tukia vasten seisaalleen kun taas kaksosveljensä huojuttelee ihan tyytyväisenä kontallaan, ei ryömi vielä. Toisaalta ihan hyvä, olis muuten melkoinen vahtiminen jos ihan samaa vauhtia mentäis.
Piiki
mitkään sukat ei auttaneet, päätimme laittaa pojalle sisällä tossut. kevyet, hengittävät jne...eikä luista vaikka melkein meillä jo kävellään. sitten varmaanki pärjääkin sukkahousuilla tai sukilla kun meno on vakaampaa. yllätys oli tosiaan kun uusi laminaatti laitettiin kuinka liukas se oli.
moikka,
meidän vilivilperin touhuista ei tulis mitään ilman nahkatossuja. saa netistäkin. sukat ei pysy jalassa ja sukkahousut on heti kohta makkaralla, mutta nuo nahkatossut ne pysyy aina vaan...:)
äitee ja poika 9 kk
Niitä katsoinkin jokin aika sitten netistä, mutten ollut varma sopisivatko meidän pojulle ja silloin niille ei vielä ollut tarvetta.
Piiki
meidän 8kk ikäisellä pojalla ne nahkatossut käytössä, ihan H&M-stä ostettu (myös KappHall-issä olen nähnyt), hyvin pysyvät jalassa, lämpimät ja ei liukkaat, joten menoksi vaan...olisko ollut jotain 5-6 euora
jarrusukkahousuja. Itestä tuntui hassulle ajatus ostaa pojalle sukkahousut mutta oli pakko kun meillä on ihan uus liukas parketti. Ostin citymarketista naperon jarrusukkahousut ja niitä oli tummanvärisiä pojille. On tosi hyvät napakat ja jarrut pysyy aika hyvin paikallaan. Meillä poika 70 cm ja 7.9 kg ja koko 74-80 oli sopiva. makso jotain 5,50 e. Pitää vielä hehkuttaa että poika 6,5 kk ja ryömii, konttaa, karhukävelee, nousee tukea vasten pystyyn ja konttaa rappusia!!! Eli tarvetta jarruille on!