Mikähän mt-ongelma lienee kyseessä
jos tuntuu että ainut tapa säilyttää jotenkin järkensä on olla täysin erakkona? Vähänkin jos koettaa pitää jotain ihmissuhteita, niin tulee jollain tapaa riippuvaiseksi ja masentuu jos ei jatkuvasti ole jotain yhteydenpitoa. Lisäksi saattaa tulla pakkomielteiseksi ihmisistä.
Kommentit (13)
Erakkouden kokeminen järjen säilyttämisenä voi olla merkki siitä, että henkilö kärsii jostain mielenterveysongelmasta, kuten masennuksesta, ahdistuneisuushäiriöstä tai sosiaalisesta fobia. Tällöin erakkouden kokeminen tarpeellisena on oire, joka vaatii hoitoa.
Jos henkilö kokee, että ihmissuhteet aiheuttavat hänelle stressiä tai ahdistusta ja hän tarvitsee eristäytyäkseen tai säilyttääkseen järkensä, kannattaa hänen hakeutua ammattilaisen puoleen ja keskustella asiasta. Terapeutti tai psykiatri voi arvioida tilanteen ja tarjota apua ja hoitoa.
On tärkeää muistaa, että ihmiset tarvitsevat erilaisia ihmissuhteita elämään. On normaalia tarvita ihmisten välistä tukea ja yhteydenpitoa, ja ihmissuhteet voivat tarjota merkityksellisyyttä ja merkityksellisiä kokemuksia elämässä. Hoito ja keskustelu ovat tärkeitä, jotta henkilö voi oppia hallitsemaan omia tunteitaan ja ihmissuhteitaan.
Introvertti tarvitsee omaa tilaa, ja ei, se ei ole mt -ongelma.
Melko varmasti persoonallisuushäiriöstä puhutaan, tarkemmin ei voi näillä tiedoilla määritellä. Edellä jo mainittu muutamia, mutta voi toki olla myös joku sekamuotoinen per.häiriö.
Läheisriippuvuus tai narsismia jos on tarve kontrolloida ystäviään.
Vierailija kirjoitti:
Introvertti tarvitsee omaa tilaa, ja ei, se ei ole mt -ongelma.
Öh no tuskinpa ap nyt sellainen ainakaan on. Vai väitätkö, että introvertit sekoaa jos ovat sosiaalisissa suhteissa eivätkä saa tarpeeksi yhteydenpitoa ja alkavat stalkkaamaan ihmisiä.
Vierailija kirjoitti:
Läheisriippuvuus tai narsismia jos on tarve kontrolloida ystäviään.
Pakkomielteisyyteeni ihmisistä sisältyy juuri tuollainen halu, että olisi vain minun kanssani tekemisissä ja tekisi niinkuin minä haluan. Jos ystävä kiinnittää paljon huomiota johonkin muuhun niin se alkaa tuntumaan sietämättömältä. ap
Olen menossa psyk.hoitajalle juttelemaan mm. tästä asiasta, koska koen että läheinen ihmissuhde positiivisista puolistaan huolimatta on minulle todella raskasta näistä asioista johtuen. Mutten ole varma että johtaako se sitten mihinkään. Vai pitäisikö hakeutua jonnekin "parempaan" hoitoon. ap
Vierailija kirjoitti:
Introvertti tarvitsee omaa tilaa, ja ei, se ei ole mt -ongelma.
Ei olekaan, mutta pakkomielteisyys on.
Vierailija kirjoitti:
Introvertti tarvitsee omaa tilaa, ja ei, se ei ole mt -ongelma.
on se ongelma ja mt-vika
Riippuvainen - tai epävakaa persoonallisuushäiriö.