Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voihan fb-kirppikset & säätäminen, miksi tämä on niin vaikeaa...

Vierailija
18.01.2023 |

Laitoin myöhään illalla läjän tavaraa myyntiin (ns.myyntipuu, jos sillä nyt tarinan kannalta on merkitystä) Huomasin melkein samantien mese-viestipyynnön ja yksi tavaroista haluttiin ostaa ( vanha, kulahtanut merkkituote 5E) ja sovin kaupat tällä aamulle ja ostaja maksoi Mobilepayllä samantien sen vitosen jo illalla.

Vähän myöhemmin huomasin että toinen ostaja oli kommentoinut kohdetta tyyliin "voisin ostaa tämänkin" ja kokonaan toisessa ostettavassa oli kysymys kunnosta. ( ei "av":ta kummassakaan, joka on tuon palstan säännöissä se ekan "varaajan" merkki - mutta myös "otan/ostan" hyväksytään ilman av:ta.

Nyt sitten toisen tavaran ostaja on näreissään kun menin myymään hänen ohi sen 5E tavaran. Ja harmittaa itseänikin mutta toisaalta en oikein tiedän miten olisi pitänyt tehdä; kai kysyä ekalta kommentoijalta ensin että onko hänen kommentinsa "av" vai antaako seuraavalle.... Omasta mielestäni "voisin ostaa" ei ole ihan varma päätös ostosta mutta kuitenkin aika vahva... Mutta se toinen nakkasi sen "av:n" ensin.

Huoh. 5 eurosta paha mieli kaikilla (paitsi sillä joka laukun maksoi ja haki samantien) Taidan jatkossa viedä SPR:n Konttiin; kaikkien eri kanavien ja sääntöjen välissä surffailu ei taida olla mun juttu. Miten olisitte toimineet tässä casessa? Ja miten olette ratkoneet fb-kirppiskiistoja? Vai otatteko vaan coolin "mitä välii" -asenteen vaikka meni enemmän tai vähemmän väärin mutta arvo on kuitenkin pieni eikä kyse ole mistään uniikista keräilyharvinaisuudesta.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi neljä