Aion yllättää mieheni kun hän palaa työmatkaltaan
Mies on siis "työmatkalla" Prahassa. Sain tietää että on oikeasti kyllä sillä matkalla mutta liput oli s-postissa kaksi kappaletta (ja ihan sama jos tästä tunnistaa, tuskin ainakaan hän lukee palstaa täällä). Toinen lippu ei todellakaan ollut mikään miehen työkaveri tai muu vastaava. Vaan sellainen henkilö jonka me molemmat tunnetaan yksityiselämässä.
Ei ollut eka kerta kun epäilen jotain näiden välillä mutta nyt varmistui ja harmistui :/
Anteeksi, juon tässä samalla kaikkea mitä jääkaapista ja kaapista löytyi. Että jos kirjoitus hajoilee.
Niin siis aion yllättää miehen siten että olen pakannut hänen kimpsut ja kampsut. Kämppä on minun joten vieköön tavaransa miten lystää.
Kohtalotovereita? Tää on niin arsesta...
Kommentit (8)
Ehkä oikeasti etsin kanssasurijoita, tai järkevää näkökulmaa tai mitä tahansa ihmiskontaktia.
ap
Nyt lopetat juomisen. Se pahentaa vain oloasi, ja huominen on vielä vaikeampi.
Jos elätte avoliitossa eli mies on kirjoilla asunnossa, niin keep dreaming, sis. Ellei hän halua lähteä, sinun pitää antaa hänelle riittävästi aikaa etsiä uusi asunto, ellei hän sittenkään lähde niin hakea käräjäoikeudesta hänelle häätöä yhteiselämän loppumisen perusteella ja siitä muutamien viikkojen tai kuukausien kuluttua ulosotto tulee häätämään hänet pois.
Juominen ei vissiin auta. Olisko se syy miksi mies on lähtenyt?
Vierailija kirjoitti:
Jos elätte avoliitossa eli mies on kirjoilla asunnossa, niin keep dreaming, sis. Ellei hän halua lähteä, sinun pitää antaa hänelle riittävästi aikaa etsiä uusi asunto, ellei hän sittenkään lähde niin hakea käräjäoikeudesta hänelle häätöä yhteiselämän loppumisen perusteella ja siitä muutamien viikkojen tai kuukausien kuluttua ulosotto tulee häätämään hänet pois.
Alapeukuttaminen ei muuta faktoja:
"Kun satunnainen seurustelu vakiintuu ja henkilöt muuttavat asumaan yhteen tarkoituksenaan muodostaa perhe, toisen seurustelukumppanin asuntoon muuttanut ei ole vuokrasuhteessa asunnon omistajan kanssa. Ei oleteta, että hänen on maksettava vuokraa asumisestaan, sanoo siviilioikeuden professori Urpo Kangas.
Viimeistään kun asuntoon muuttanut on tehnyt muuttoilmoituksen ja ilmoittanut kumppaninsa asunnon asuinpaikakseen, häntä ei enää noin vain saa sieltä ulos.
Asunnon omistajan on nostettava häätökanne yleisessä alioikeudessa ja vaadittava päätöstä siitä, että entinen avopuoliso pitää asunnon osaa oikeudettomasti hallinnassaan.
Kun häätöä haetaan avosuhteen päättymisen perusteella, tuomioistuin joutuu ensin ratkaisemaan, onko tämä peruste olemassa.
Käytännössä näytöksi riittää asunnon omistajan yksipuolinen ilmoitus suhteen päättymisestä, Kangas sanoo.
Kun häätötuomio on annettu, asunnon omistajan on pyydettävä ulosottomieheltä päätöksen täytäntöönpanoa."
Prahaan mies matkustaa yksin, jos on "sen" perässä. Siellä on halpaa ja tarjontaa on valtavasti.
Sanoisin että jätä se sika jos et olisi jo päättänyt jättää. Lukkojen sarjoittaminen uudelleen on hyvä seuraava siirto.