~*~*~ Ensikot keskiviikkona 15.11.2006 ~*~*~
Kommentit (15)
tai no öitähän tämä jo on :)
Kerrankin taidan olla ihan ensimmäisten joukossa tässä pinossa, siis tietty Sara-Marian jälkeen. Yövuorot on muuten siltä kannalta ihan kivoja että saa yleensä pidemmät vapaat. Ainakin meillä oli niin hotellinvastaanotossa yövuoroa tekevillä.
ON: Tässä lasillista punaviiniä nautin. Jossain oli ihan että punaviini auttaisi kiinnittymistäkin. Siis sen takiahan minä vaan.
Joku tuossa jossain pinossa laittoikin että suhde on jotenkin muuttunut (siis paremmaksi) vauvaprojektin myötä. Itsekkin kyllä huomannut että tulee huomattavasti vähemmän kiukuteltua mistään pienistä asioista kuin aiemmin. Jotenkin seesteisempi olo, tai voihan se johtua punaviinistäkin :D.
Nyt keskiviikkona ois 17 kp/30-32 (ehkä) ja kohta saa alkaa tunnustelemaan mahdollisia oireita. Tiistaina kyllä illasta nippaili kummasti mahaa mutta luulen että se oli sitten se Suuren Suuri Ovis, kun ovistesti näytti plussaa sunnuntaina.
Jotenkin vaan laskee että sitten kun menkat alkaa niin vois lähteä ihan kunnolla ottamaan alkoa pikkujoulujen kunniaksi, jotenkaan ei osaa edes ajatella että ois tärpännyt :(. Kauhean huono asenne mulla toisin kuin tuolla miehellä. Se jaksaa tsempata minua kyllä ihmeellisesti eteenpäin :).
Mutta yökyöpeleille yö jatkoja. Minä nakkaan lippu viinin nassuun ja menen untenmaille!
Jahas täälä oli taas yökyöpelit ollu vauhdissa. :) Empä oo pariin päivääv ehtyny kommentoimaan ja nytkin vaan lyhkäsesti. Jotenkin ei vaan jaksa revetä joka paikkaan.
Greetas:paljon onnea :) näitä plussauksia on aina yhtä mukava lukee.
Dizku: Tervetuloo joukkoon.
Dajm: Höh, miks se täti ny sinne eksy :( harmitushali
Hannah: Etkö tosiaan vieläkään oo testannu vai onko multa menny se ohi? Eikös jo kannattais vahtaa toi nikki Teräshermoks :D. Ihailtava on sisu likalla.
Vilkutuksia kaikille.
T: Buffa kp 15/29
Mukavaa kun yövuorolaiset käy aloittamassa pinon, niin pääsee sitten aamulla kirjoittelemaan valmiiseen nippuun :) Taas pitäsi tehdä koulujuttuja eikä kirjoitella, joten käväisen vain kääntymässä.
Nellamaija, mennään aika lailla samoilla kp:illä, itsellä taitaa olla tänään 27/32. En oikein vielä miellä tätä piinailuksi, kun olen tosiaan jo päättänyt, että testaan vasta 24. päivä, jollei ilkeä täti ole sitä ennen löytänyt tänne. Mikäs on sinun suunnitelmasi? Aiotko olla yhtä teräshermo kuin hannnah?
hannnah, toivottavasti teet plussatestin PIAN ja tuut kertomaan siitä meille HETI!
greetas, en ole tainnut onnitella, joten onnea ja tarrasukkia matkaan! Ihanaa kun plussasit!
Titi-uu ja Sara-Maria odottelee tätiä saapuvaksi. Toivottavasti teidän ei tarvii kauaa ootella, että pääsette jatkamaan yritystä.
Maitikalle oli tullut nega, voi harmi :(
Dizku, tervetuloa ja pahoittelut tädistä!
).( Jotain lievää oireistoa, kuviteltua tai ei. On niin kiireistä, että olo on tämän asian suhteen paljon rauhallisempi kuin viimeksi.
Nyt hommiin, moikka ja kivaa päivää!
Niina
Hitsiläinen kun on ikävä ilma :( Olisi kiva lähteä lenkille, mutta eipä houkuta lenkkeily kumisaappaat jalassa... Joku toinen kerta siis :)
Opiskeluhommia pitäisi tehdä, mutta olenkin vain suunnitellut häitä - on niin paljon kaikkea pientä kivaa mitä voi hankkia ja ihastella ja suunnitella ja soitella sulholle töihin niin, että se on jo pian hermoromahduksen partaalla ;)
Hmh, eipä tuo nyt kamalta kuulosta, että odottelee pikkujouluja, jopa " enemmän" kuin plussaa. Eihän kyse kuitenkaan ole siitä, että olisit pahoillasi, vaikka plussa tulisi :) Itsekin mietin kovasti, että oliskohan mukavampi viettää noita häitä niin, että saisi naukkailla kuoharia juuri sen verran kuin haluaa. Mutta aika näyttää :)
Hannnah - huh, huh. Olen sanaton :) Toivottavasti saadaan vielä tällä viikolla uutisia :D
Vilkutuksia kaikille muillekin - tämä lähtee nyt syömään jotain :P
).( 28/27-33. Tätiä odottelen huomiselle :) Ja siis ihan hyvillä mielin, ei tässä kierrossa erityisesti yritetty ja välimatka sänkyjen välilläkin on tod.näk. toiminut aikas hyvänä ehkäisynä.
[color=fuchsia]Kiitos kaikille jotka toivotteli tervetulleeksi, kyllä oli mukava tulla takaisin kun minut muistettiin ja toivoteltiin tervetulleeksi :)[/color]
[color=blue]DAJM75: Ensinnäkin pahoittelut tädistä :( Kyllä hääsuunnittelut on ihan hyvällä mallilla, kesällä jo varattiin kirkko, juhlatila, orkesteri, kuvaukset jne.. Nyt sitten syksyllä varasin puvun ja nyt ollaan alettu ostaa materiaalia koristeisiin, kutsuihin ja hääkarkkeihin. Tarkoitus olisi saada tuo puoli nyt hyvissä ajoin suunniteltua ja tehtyä että sitten lähempänä häitä saisi keskityttyä enemmän ruokajuttuihin ja ohjelmaan jne.. ja vaikkapa siihen masun kasvatteluun *toiveajattelee*[/color]
[color=fuchsia]EMKAA JA GREETASTA en ole tainnut vielä onnitella plussista, paljon onnea!! :)[/color]
[color=blue]HANNAH, LIVE82 teillähän jännät paikat on *bdbdbd*[/color]
[color=fuchsia]HMH82: No niinpä onkin meillä samanlainen kierto :) Pupuiluintoa sinne!!! Toivottavasti mäkin saan tuon miehen vielä tänään houkuteltua hommiin ;)[/color]
[color=blue]REPULI: hauskojan nuo sun tädinkarkotuskonstit :) Jatka samaan malliin ;)[/color]
[color=fuchsia]MAITIKKA: Pahoittelut negasta :([/color]
[color=blue]DIZKU83: Pahoittelut tädistä :([/color]
[color=fuchsia]TITI: Ihanaa että sä vielä täälläkin!!! :) Pitäis joskus taas meseillä, mutta ollaan taidettu olla aina eri aikaan..[/color]
[color=blue]Siinähän taisi olla ne suurimmat, mä tästä lähden kohta kotiinpäin töistä ;)[/color]
[color=fuchsia]Vilkutuksia muille joille en henkilökohtaisesti kommentoinu eli NIINA1983, -MARGE-, FIIU77, LIVE82, MARYROSE, NUUTTI77, NELLAMAIJA, AQUA80, BUUFFA *vilkuttaa vimmasti*[/color]
[color=blue]T. Juli kp 15/27-35[/color]
[color=red][b]Sara-Maria[/b]: Niin, kohtalotovereita ollaan, ja tässä tapauksessa täytyy sanoa että valitettavasti!
[b]Niina1983[/b]: Tiedoksi että täällä yritystä ollaan jatkettu keskenmenon jälkeen normaalisti, eli en varsinaisesti sitä tätiä kyllä kylään odottele! :) Aloin oikein uhmalla ajatella ton viimeisimmän km:n jälkeen että jumankekka minähän haluan lapsen enkä jää mitään taukoa pitämään. Edellisen keskenmenon jälkeen taukoiltiin kaksi kiertoa. Ymmärtäisi vaan pysyä poissa, olen jostain kuullutkin että heti keskenmenon jälkeen olisikin helpompi raskautua. Tiedä sitten. Mutta en siis ole laskenut kiertopäiviä km:n jälkeen, joten en tiedä yhtään missä mennään. Tätituntemuksia vaan on ollu pari kolme päivää, että luulisimpa sen tädin tänne piakkoin saapuvan. Saishan ne tuntemukset mielummin olla jotain toivotumpia tuntemuksia, vaan en ala rakentaa vielä pilvilinnoja.
[b]Juli[/b]: Joo en oo paljon ehtiny nyt tässä mesessä aikaa viettämään. Tää marraskuu on nyt varmasti kaikista kiireisintä aikaa minulla tuon koulun puolesta, toivottavasti jo joulukuussa helpottaa... En oo muuten uskaltautunut soittamaan sille ennustajalle...
Mutta nyt lukemaan kokeeseen. EVVK... Pakko mikä pakko. Plussatuulia kaikille!
T:Titi-uu[/color]
Keli on kyllä aika kurja. Töissäkään en oikein saanut mitään aikaiseksi joten livisti vähän aikaisemmin =) Nyt pikainen palstailu ja palaan taas paremmalla ajalla.
Greetas: oikein kovasti onnea plussasta ja tarrasukkia ym.matkaan mukaan!
Juuli: tervetuloa takaisin palstailemaan ja piinailemaan masun kasvatuksesta. Kivalta kuulostaa nuo häiden suunnittelut!
Dizku: tervetuloa minunkin puolesta mukavaa joukkoon mukaan.
HMH: toivottavasti oikeanlaisia oireita ilmaantuu¿
Nella, Niina ja Live piinailuun ++++++++++++++pöllytystä!
Oliko vielä muita piinailijoita?!
Niin hannnah tietysti =D koskas me malttamattomat saamme tietää tuloksen!!
Titi: kiva kun kävit kuulumisia kertomassa o/ *vilkutusta* toivottavasti täti pysyy poissa!
Tädin paholainen oli löytänyt ainakin dajmin pahoittelut ja muilekin myös!
ON: kp20/30-32 olisi menossa ja piinailu alkaa pikkuhiljaa nostamaan päätään!
-häpö-
No niin, eiköhän se sitten huomenna ole meikäläisellä aika lähteä sen testin ostoon töiden jälkeen, ellei nyt mitään mullistavaa tapahdu ennen sitä (siis lähinnä täti ilmaannu paikalle). Josko sitten iltasella testailisin ja päästäisin teidät kaikki piinasta (itseni mukaan lukien). Tai lupaan teille ttä viimeistään pe-aamuna testaan, koittakaahan malttaa siihen asti rakkaat ystävät. Ei vaan tuskin itse maltan odottaa enää yön yli siinä vaiheessa kun testi on jo ostettuna käyttövalmiiksi. Kyllähän tässä jo aika huimat päivät alkaa olla kasassa, mutta en vielä niiden perusteella luota plussaavani. Joku tässä kyselikin kiertojeni normaalipituutta, mutta siihen on vaikea vastata oikein mitään, tää kun on vasta toinen kierto pillereiden jälkeen (ja niitä tuli tosiaan popsittua monta vuotta). Niin eli se eka kierto venyi kans pitkäksi, oli siis 40 päivää, joten osittain sen takia oon pysyny ihan viilipyttynä aika pitkään. Voitte arvata että plussaa odotan/toivon/rukoilen testistä tulokseksi, vaikka tiedän että tulos voi yhtä hyvin olla nega ja kierrot on vaan sekasin pillereiden takia. Mites muuten jos tää nyt onkin vaan sitä et noi kierrot on sekaisin ja venyy noin älyttömän pitkiksi, niin missä vaiheessa pitäis alkaa kysellä jotain hoitoa/lääkitystä apuun? (en oo tosiaan noihin asioihin kauheesti ehtiny viä perehtyä...)
Sara-Maria: joudut jännäileen mun puolesta sit perjantaihin asti, kun et pääse lukeen palstaa, jos vaikka ilmoittelen tuloksia jo huomenna.
HMH82: olet ehkä kierron typerimmässä vaiheessa, ovis takana, eli enää ei ole mitään tehtävissä, mutta kuitenkin liian vähän päiviä jotta voisi alkaa kunnolla piinailla, koitahan jaksaa.
Buuffa&Juliaana-82: joko siellä pöllytetään peittoja?
Niina 1983: toivottavasti oireesi ovat oikeita, eivätkä kuviteltuja. itse myös huomasin että kiireet helpottavat piinailua. viime viikonloppuna sukuloidessa oli niin paljon ohjelmaa, etten ehtinyt ajatella oikeastaan koko asiaa. heti kotiin palattua asia palasi mieleen ja olin tuntevinani kaikenlaisia oireita. taitavat minulla ainakin olla vain kuviteltuja oireita kun ilmestyvät vasta kun olen rauhassa ja mietin asioita. kai ne todelliset oireet tulisivat myös kiireen keskelle.
LiVe82: saapuuko se täti sinne aivan 100% varmasti? vai onko jotain
toivoa että olisi " sattunut vahinko" :)
Titi-uu84: mitkäs on sun kp:t?
hapö2: sielläkin hölmö vaihe kierrossa menossa, oisko tää joku po-jakso (piinailun odotus)???
tässä turinat tällä kertaa, pitää kiirehtää suihkuun.
hannnah kp 50!!!!
Ja Moikka vaan kaikille!
Mä oon nyt ollut ihan sekaisin siitä asti, kun vauvaluvan sain, eli lauantai aamusta. Mieskin sanoi jo, ettei siitä nyt tarvii koko ajan höpöttää. Pakko taas yrittää hillitä itseään, ettei vaan hermostu ja " vedä" lupaa takaisin. Ei niin voi tehdä, eihän?!? HUi, olipa kamala ajatus.
Mut kiitti kaikille " tukijoilleni" ! Kannatti ehkä purkaa itteäni täällä, eikä aina vaan miehelle. Hän selvästi tarvitsi omaa pohdinta-aikaa pehmetäkseen.
Saikku: Meidän matkaan on vielä aikaa, vasta tammikuussa. Että hehkuta sä vaan rauhassa ensin omaa matkaasi! Kyllä mä sitten ehdin.
On muuten ollut vaikeaa olla hiljaa. Kun mieli tekis huutaa koko maailmalle, et nyt se ikuinen sitoutumiskammoinen pikkupoika on luvannut aloittaa mun kanssa vauvahommat!!! Mut oon ollut hiljaa. Tai en ihan. Yhdelle työkaverille oli ihan pakko kertoa... Mä halkeisin muuten, jos en kenenkään kanssa vois asiasta puhua.
Ehkä tuun tänne aina, kun odottaminen, siis vauvailun aloittamisen odottaminen, alkaa käydä sietämättömäksi. Luulen kyllä, että kirjoittelen enemmän vasta sitten, kun tosi toimet ovat alkaneet. Näillä näkymin aloitettais vauvailut tammi-helmikuussa. Matkamme on siis tammikuussa.
Ihan hassuksi tullut
-Hätähousu
Hiljasta on¿Kiirettä on jokaisella. Tai sitten väki on paennut mustaa ilmaa peiton alle! Muutaman sanan kirjottelen, on kanssa aika paljon juttuja menossa...
HMH, mä juttelin jollekkin (huom! äärimmäisen hyvä muisti) siitä suhteen parantumisesta. Kyllä se yhteinen projekti auttaa seesteisyyteen! Niin ja punaviinillä on hyvä vaikutus myös! =) Naukkailehan vaan, kun tosiaan on tärkeää ;)
Buuffalla taitaa olla oviksen käsillä, eihän sitä kaikkeen kerkiä, mutta pöllytelkää nyt ihmeessä kovasti!
Kiva kuula Hätähousu että siellä ollaan kohta puuhassa kunnolla mukana! =) Varmasti tuntuu ihanalta ja tekis mieli kailottaa koko maailmalle! Mitähän tapahtuu kun saa ne kaksi viivaa raskaustestiin?
Missäs Dajm? Oletkos hautautunut peiton alle? *vilkuttaa*
Entäs meidän teräshermo Hannah? Taisit kertoa, että to pääsisit ostelee testiä vai testaa? Mitäs sinne kuuluu?
Kaikille muilleki ihanille enskoille vilkutuksia! Tulkaahan piilosta esiin =)
terkuin marge
kun aion testin tehdä aamulla, nyt on kp 35/25-37. Oireilusta en oikeen uskalla sanoa, ehkä kuvitelmaa ehkä kuumotusta päässä ja jotain outoa vatsassa. Eilen kuulin ILOISEN uutisen, hyvä ystävä raskaana ja laskettu aika jo helmikuussa, pääsen kenties tervehtimään ISOA vatsaa!! Tahdon tavata ison vatsan ennen kuin se järähtää! Tulin hyvin onnelliseksi :) Fiiu (tai miten se nimi menikään) oli tehnyt hienot palstaslangi-suomennokset. Nytpä tiedän mitä meinaa, kun lähetätte bd! Lähetän bd bd bd bd Hannnahille testaukseen. Ja kaikille muillekin bdbdbdbdbdbdbdbd :) edna76
[color=red][b]hannnah[/b] kyseli koopeitä. Sori nyt vaan, mutta en aio vieläkään laskea niitä. Lasken sitten kun siltä rupee tuntumaan. Bongatusta oviksesta on kyllä muistini mukaan aika pitkä aika, että vois olla kierron loppupuolta hyvinkin (mun kierrothan on ollu 26-32 päiväisiä). Oon nyt sillä asenteella, että en hermoile mitään. En yritä bongailla mitään oireita mihinkään liittyen (paitsi noita alavatsan juilimisia ei voi olla huomioimatta), en aio laskea koopeitä enkä aio testailla. Jos ei tätiä näy, niin onhan se jossain vaiheessa testattava, mutta enpä jaksa stressata. Ja mitä todennäköisimmin ne tapahtuneet keskenmenot ovat johtuneetkin stressistä, ainakin itselläni on sellainen epäilys. Kyllä sen varmaan sitten ennen pitkää huomaa jos on raskaana! En halua panikoida yhtään ja luulempa että jos tietäisin olevani raskaana niin alkaisin taas pelätä keskenmenoa ja sitten ihan varmasti menisi taas kesken. Joten otan rennosti, en piinaile, enkä rakentele pilvilinnoja. Ja tätihän sitten tulee jos on tullakseen, minkäs sille teet. Täällä on kuitenkin peukut pystyssä sinulle! Toivotaan plussaa testiin ilmestyväksi! bd
[b]häpö2[/b]: vilkutukset myös siihen suuntaan![/color]
piti vielä piipahtaa tänne ennen nukkumaanmenoa. onneks tuo big brother loppuu pian, ei tarvi ihan joka ilta valvoa näin myöhään, kun pakkohan se on aina katsoa, ai miten niin muka koukussa?????
hätähousu: onpa ihanaa että miehesi innostui vauva-asiasta noin äkkiä! mielestäni ei ole kovinkaan pitkä aika kun tänne ilmaannuit ja kerroit että miehen käännyttäminen tuntuu täysin toivottomalta tai jotain siihen suuntaan vai muistanko aivan väärin? ehkäpä noilla miehillä ei ole sellaista pikkuhiljaa nousevaa vauvakuumetta, ensin sitä ei vaan ole lainkaan ja yhdessä yössä asia muuttuu, kunhan vain jaksaa odottaa että se muutoksen aika koittaa. kyllähän sinä nyt aina muutaman kuukauden jaksat odottaa sitä varsinaista yrityksen aloitusta, kun olet tähän asti selvinnyt vaikkei ole näkynyt lainkaan " valoa tunnelin päässä" , nythän näet jo määränpään (siis tammi-helmikuun).
edna: kai tulet heti aamulla kertomaan testin tuloksesta?
titi-uu: juu ota rennosti vaan, turha pingottaminen on liian rasittavaa, lakkaa pian kiinnostamasta koko homma jos ottaa liian vakavasti.
hyvää yötä!
hannnah
töistä tulin kotiin ja pitäähän sitä tulla teijän jutut lueskelemaan ja iteki ilmottautumaan.
Hannahille oikein kunnon peukutukset, vaikka tollasilla kp:llä veikkailen jo aika varmaa nakkia ;) Ei se täti löydä sinne edes kartalla tai kompassilla :D
mitäsmitäsmuuta... hmmhmm. tätiä odotteli parikin ensikkoa, toivotaan kuitenkin ettei se tättärä ensisijassa teijän kotiovelle tuu :)
titillä on sama suunnitelma ku täällä. kp:stä ei mtn tietoa ja hyvä niin. täällä ei tässä kierrossa ressata mistään, tunteella vedetään :)
Mutta juu, mä lähden pikkuhiljaa pehkuin :)
-Mary
Viimistä yövuoroa viedään ja vasta perjantaina seuraavan kerran töihin :) Mulle tulee siis muutaman päivän palstailutauko, meillä on nimittäin kotona nettiyhteyksien kanssa ongelmia.
[color=blue]Live [/color] *bd*
[color=blue]Maitikka [/color] Pahoittelut negasta, mikäli täti päättää ilmestyä niin toivottavasti tajuaa tulla ajoissa, ettei tarvis yritystaukoja pidellä
[color=blue]Dizku [/color] Pahoittelut tädin yllättäneelle, tsemppiä uuteen kiertoon
[color=blue]Nella: [/color] Siellä alkaa piina-aika *bd*
[color=blue]Titi: [/color] Mukavaa, että piipahdat täälläkin ilmottamassa itsestäs. Meitä onkin sitten tässä kaks kohtalotoveria, ku keskenmeno tuli samoihin aikoihin. Toivottavasti siellä jaksellaan jo paremmin :)
[color=blue]Aqua: [/color] Ei muutaku positiivisella mielellä ja plussa tästä kierrosta :)
[color=blue]greetas [/color] Ok, ilmottele sitten ku haluut että päivitellään
[color=blue]Hannah [/color] Jokos olet testaillut :)
Täällä mennään päivä kerrallaan eteenpäin ja taidetaan ruveta odotteleen niitä ensimmäisiä kuukautisia keskenmenon jälkeen. Luulen, että niitä saakin tässä sitten odotella jonkin aikaa.
Mutta pitemmittä puheitta jatkan ahkeroimista :)
Mukavaa keskiviikko päivää enskoille :)
-Sara-Maria-